Esej: Atomové kufříky - Euro.cz

Přihlášení

Esej: Atomové kufříky

,
Esej: Atomové kufříky
Zdroj: Richard Cortés

Česko už není premiantem ve svobodě tisku, mohou za to oligarchové.

Je 13. června 2013 a já stojím coby tehdejší reportér deníku MF Dnes v ulici U Prašné brány před sídlem společnosti Rittig & Partners. Mí kolegové v tutéž dobu hlídkují před Úřadem vlády, u Rittigovy vily na pražských Vinohradech, na pražském magistrátu a na dalších místech. Nakonec se rozhodnu jít dovnitř, procházím kolem vrátnice po točitých schodech nahoru do třetího patra. Je vidět, jak za dveřmi vyplněnými mléčným sklem úřadují policejní těžkooděnci.

Jejich siluety odnášejí šanony a různé krabice. Tak konečně došlo na ty slibované „velké ryby“, říkám si v duchu. Už chci vzít za kliku, abych se drze podíval dovnitř, co se tam přesně děje. Ale v tu chvíli dveře zamkne jeden z policistů zevnitř. Vtom už za mnou běží zezdola vrátný s tím, že tam nemám co dělat. Děje se něco, co jsem do té doby nezažil.

Vlastně v tu chvíli ani nevím, jaké to bude mít důsledky. Ale podle všeho, co se po celém Česku děje, tuším, že jde o velkou věc. Koluje mi v hlavě spousta možných scénářů, ale ten skutečný, který bude v následujících týdnech a měsících následovat, odhadnout nedokážu ani s vynaložením té největší fantazie. V tu chvíli jej má zřejmě jediný člověk v zemi. Andrej Babiš. Pouhé dva týdny po této razii Babiš píše na Twitter větu: „Zítra asi něco koupím.“ A Česko se mění.

Mění se zažité pořádky, stranický systém, politická etika, politický marketing, klíčové zákony, účetní závěrky Agrofertu a…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?