Dvacet nejinspirativnějších mladých Čechů: Proč je vybíráme a představujeme - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Dvacet nejinspirativnějších mladých Čechů: Proč je vybíráme a představujeme

,
Dvacet nejinspirativnějších mladých Čechů: Proč je vybíráme a představujeme

Už potřetí jsme se v týdeníku Euro rozhodli vybrat dvacet mladých talentovaných lidí kolem dvaceti let, které jsme čtenářům představili v aktuálním letním dvojčísle. Tento výběr jsme poprvé vydali před dvěma lety u příležitosti dvacátých narozenin týdeníku Euro. Kromě toho jsme ale měli pro speciální číslo věnované mladým talentům další a mnohem důležitější důvody.

Především jsme chtěli ukázat, že ne vše je v Česku negativní. Existuje dlouhá řada pozitivních příkladů, které dokazují, že některé recepty, ať už ve vzdělávání, či přechodu mladých lidí do praxe, v tuzemsku fungují a bylo by dobré na ně navázat.

Podobné výběry, jakkoli jsou subjektivní a zdaleka nedokážou obsáhnout vše zajímavé, s čím nastupující generace přichází, mají velký smysl v tom, že ostatním mladým lidem ukazují úspěšné vzory. Bez dobrých příkladů neexistuje efektivní motivace, a tak záměrem našeho výběru je také probudit v ostatních touhu něco dokázat.

A je tu ještě jeden neméně důležitý důvod. Tito talentovaní lidé mají často skvělé nápady a záviděníhodnou energii, ale chybějí jim rady zkušenějších a mnohdy i kapitál, aby mohli své projekty uskutečnit dříve než třeba zahraniční konkurence. Rady i kapitál jim mohou přinést třeba i někteří naši čtenáři, kteří hledají příležitost pro zajímavou investici.

Původně jsme nevěřili, že se nám výběr podaří dvakrát zopakovat. Ale realita je taková, že inspirativních mladých lidí neustále přibývá. Jde samozřejmě o vrcholek ledovce a naše selekce toho neříká mnoho o celé nejmladší generaci, která už vyrůstala v novém miléniu a právě teď se začíná hlásit o slovo. Nicméně i tak se dají v našich dosavadních třech ročnících a celkem šedesátce vybraných juniorů vypozorovat zajímavé tendence.

Jednou z nich je opakované zastoupení mladých biochemiček, které se věnují vědě na světové úrovni a dokázaly se dostat na ty nejprestižnější univerzity. Zejména díky tomu, že v Česku funguje propracovaný systém spolupráce středoškolských studentů s univerzitními laboratořemi, což rozhodně není ve světě obvyklé.

Letošní výběr dvaceti „dvacátníků” také dokazuje, že v českém vzdělávání existují určité „ostrůvky pozitivní deviace“, z nichž vycházejí nadějní inovátoři. Jedním z těchto ostrůvků je pražské Gymnázium Jana Keplera, kde se systematicky podporují originální nápady studentů a jejich aplikace do praxe. Vidět je to na mnoha současných studentech i řadě absolventů.

Mezi podobné ostrůvky patří i negymnaziální pražské střední školy jako například Karlínská obchodní akademie či Smíchovská střední průmyslová škola, které měly v našich výběrech už nejednoho zástupce. Letos navíc zazářilo přerovské gymnázium, z něhož jsme vybrali hned tři studenty, kteří v posledních měsících sbírají obdiv a různá ocenění za své nápady. Je proto vidět, že talent se dá úspěšně pěstovat i v menších městech.

Potkávat se s těmi nejinspirativnějšími mladými lidmi je příjemná práce. Člověk najednou pozoruje Česko z jiné perspektivy – plné motivovaných mladých lidí, kteří vidí překážky jen sami v sobě. Tato země potřebuje nové nápady jako sůl. Stejně jako lidi, kteří jsou ochotni se postavit na vlastní nohy.

V našich výběrech je také možné pozorovat na Česko neobvyklou pestrost kořenů vybraných dvacátníků. Stejně jako v minulých letech mají i letos mezi našimi dvacátníky silné zastoupení imigranti nebo děti imigrantů. Potřebujeme je a děkuji jim za to, že do Česka přicházejí.

Dvacet nejinspirativnějších mladých Čechů: Proč je vybíráme a představujeme
3.4 (68%) 5 hlasování
Diskuze