Do voleb v čínském dresu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Do voleb v čínském dresu

,
Do voleb v čínském dresu

Sociální demokracie si vybrala jako šéfa své volební kampaně Jana Birkeho a dává tím najevo, že v ní získávají převahu přátelé Hradu. Birke je muž, který do česko-čínského byznysu přivedl Jaroslava Tvrdíka a je reprezentantem konzervativního křídla strany. I když se to může zdát proevropským levicovým voličům jako špatná zpráva, Birke je jediným, kdo je schopen vést kampaň proti hnutí ANO.

Bylo by chybou si myslet, že když pro Birkeho hlasovalo předsednictvo strany jednomyslně, je také kandidátem všech. Předseda strany Bohuslav Sobotka chtěl mít jako šéfa kampaně státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzu, ale když si spočítal poměr hlasů, musel změnit názor. Prouzovi to řekl pár dní před volbou a ten musel rozhodnutí předsedy akceptovat. Pro Sobotku to není dobrá zpráva, protože v předsednictvu ztrácí spojence a není schopen prosadit elementární věc, jako je osoba volebního manažera. Předseda strany ale v poslední době zkouší s konzervativním křídlem strany vycházet (dokonce připustil, že se Miloš Zeman může stát kandidátem ČSSD na prezidenta) a tak se rozhodl o Prouzu nebojovat.

Přesto může jít o dobrý tah. Seřadí-li se zcela pragmaticky vedle sebe konexe a schopnosti obou mužů vést ve vypjaté době politickou kampaň, Birke vede. Díky jeho kontaktům na čínskou stranu (kromě Tvrdíka je to Tomáš Buzek z představenstva čínské CEFC) má přístup k penězům na kampaň. Birke také šéfoval v letech 2005-2006 kabinetu Jiřího Paroubka, kde získal kontakty a ostré lokty.

Přečtěte si o Sobotkově hledání voličů:

Premiér hledá voliče. Zn. dvojitý agent

Bohuslav Sobotka

Sociální demokracie přesně někoho takového potřebuje. Strana má potíže s penězi po prohraném soudním sporu s advokátem Altnerem a zablokovaný majetek kvůli exekuci – tedy žádná extra pozice pro boj s hnutím ANO, které má takřka neomezené finanční možnosti.

Birke už vyhlásil, že chce dovést ČSSD k vítězství a uvažuje prý i o tom, že najme zahraniční specialisty, kteří by s kampaní pomohli. Koneckonců už v roce 2006 udělal před volbami něco podobného Jaroslav Tvrdík, když najal americkou agenturu Penn, Schoen & Berland, načež ČSSD dosáhla na 32 procent hlasů. Je ironií osudu, že o pár let později si stejnou agenturu najal Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka jen sledoval, jak hnutí ANO uspělo ve volbách.

Prouza nemá tak silné vazby ani zkušenosti. Pracoval střídavě ve státních službách a v bankovním sektoru, členem strany není ani rok. Pokud by si ho předseda prosadil, bylo by to signálem, že ve straně panuje dobrá nálada, ale efekt pro kampaň by nebyl příliš velký. Utěšit Prouzu může fakt, že to nebude on, kdo ponese odpovědnost za případné prohrané volby. Navíc má volné ruce k tomu, aby se ucházel o lídra pražské kandidátky do Sněmovny. Ale ani tam to nemá lehké.

Přečtěte si další komentáře autora:

Když Babiš kandiduje s ODS

S tebou jo a s tebou ne

Losování s Andrejem

Na snímku je účtenka vytištěná z elektronického systému tržeb v pardubickém Imperialu.