Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Je to tak, nové byty jsou levnější než ty staré

Koupě bytu je investicí na mnoho let nebo taky pro několik generací. Protože se u nás…

Vysoká škola podnikání a práva nabízí spoustu zajímavých bakalářských a magisterských oborů

Pokud přemýšlíte o vysokoškolském vzdělání, atraktivní studijní bakalářské a magisterské…

Přední evropští politici v Praze řešili problémy demografického vývoje populace a varovali před další ekonomickou krizí

V pražském DOXu proběhla konference „Výzvy EU 2018“. Přední evropští politici a tuzemští…

ČSSD se zbavila Sobotky, realitu ale popírá pořád

Holec 24. července 2017, 11:11  -  Petr Holec
24. července 2017, 11:11

Sociální demokracie už delší dobu následuje někdejší ODS, jež se ve sněmovních volbách 2013 propadla z téměř 36 procent v roce 2006 pod 8 procent: prohrává volby, padají jí předvolební preference a ničí korupční kauzy. Uvnitř strany navíc vypukl personální džihád proti těm, kteří k tomu nejsou slepí.

V ČSSD přesto znovu odložili finální zúčtování, když stále zoufalejšímu Bohuslavu Sobotkovi pouze ulevili od funkcí šéfa strany i volebního lídra, v nichž se trápil; dočasným předsedou se nově stal ministr vnitra Milan Chovanec, zatímco volebním lídrem Lubomír Zaorálek. Řekněme, že Chovance do čela strany vyneslo, že umí střílet i se zavřenýma očima, a Zaorálek je konečně volebním lídrem, protože už přes deset let sjezdy okouzluje stejným plamenným projevem.

Sledovat Sobotku šest let, co zkoušel ČSSD šéfovat, bolelo. Personální rošáda ale vůbec nic nemění na tom, že ČSSD pořád nehodlá přestat popírat českou socioekonomickou realitu, jak ukázalo i představení jejího volebního programu. Ten z Česka určitě neudělá „Dobrou zemi pro život“, jak se bez ironie jmenuje, ale spíš laciný hypermarket plný slev pro všechny. Tedy pravý opak.

„Žijeme v přelomové době. A v takových časech záleží na tom, co uděláte. Nemůžeme uspět, pokud budeme pouhými diváky,“ řekl na programové konferenci Zaorálek. Ano, žijeme v přelomové době přinejmenším pro ČSSD: straně reálně hrozí, že ji ve volbách přelomově přeskočí i komunisti. A pokud jde o „pouhé diváky“ dění, právě jimi ČSSD hrdě zůstává. To rétor Zaorálek fakt trefil jako rétor Zaorálek.

Strana chce zvýšit platy ve veřejné sféře, důchody, rodičovské příspěvky i daně bohatším a firmám, zatímco slibuje snížení DPH a odmítá zdravotní i školské poplatky. Kdo to všechno zaplatí? Samozřejmě soukromá sféra, již ČSSD principiálně nenávidí a o níž nikdy nemluví - pokud ji nechce ještě víc zdanit. Ironie je, že platy v soukromé sféře, která má veškeré blouznění ČSSD zaplatit, jsou nižší než ty tabulkové ve veřejné, což je tradičně nějak nad rámec chápání socialistů. A když už se to v ČSSD náhodou pokusí vyřešit, zkusí prostě nařídit soukromníkům, aby zvýšili platy.


Zimolova parta má smůlu. Sjednotitel Zaorálek přichází „odklízet svízele“


V Lidovém domě jako by se inspirovali plánovaným hospodářstvím KSČ, ať už se Sobotkou v čele strany nebo „jen“ v čele země. Česko je země nízkých platů produkující nízkou přidanou hodnotu, čemuž jinak říkáme montovna. Taky máme bídné vysoké školy, deficitní zdravotnictví i penzijní systém a k tomu nebezpečně stárneme a vymíráme.

A co hůř: stále delší dobu trávíme v placeném důchodu, kdy finančně nejvíc ruinujeme státní sociální systém. Jen pro ilustraci: zatímco v roce 1970 strávil průměrný Čech v důchodu 11 let, v roce 2015 23,6 roku. Tedy víc než dvakrát tolik! Sobotkův poradce Vladimír Špidla teď cituje vládní studii, podle níž penzijnímu systému nehrozí kolaps. Nehrozí, pokud se ovšem výrazně zvýší podíl odvodů na HDP. Zdroje tu jsou, řekl by Špidla.

Většina vyspělých západních zemí, k nimž nás chce ČSSD aspoň papírově přiblížit, proto zvyšuje důchodový věk, případně to řeší i eutanazií. A taky se snaží vymyslet nový socioekonomický model, který by i starší a zdravé lidi udržel déle v pracovním procesu, byť jen částečně. Lék ČSSD? Zvýšit důchody, nezvyšovat věk odchodu do důchodu a hlavně žádné poplatky na vysokých školách ani ve zdravotnictví.

Jenže takhle z dacie mercedes nikdy neuděláte. Problém je, že stejně jako ČSSD zatvrzele odkládá potřebné reformy pro celou zemi, rošádou vedení znovu odložila i vlastní reformu. Chovanec i Zaorálek jsou stejnými tvářemi programové zaostalosti ČSSD jako Sobotka, mentálně nepatří do současného století. S nimi se strana a případně i celá země „přelomí“ maximálně tak do minulosti.

Čtěte další komentáře Petra Holce:

Bělobrádek mluví jako správný lidovec. Zrada číhá za každým slovem

Všude dobře, doma nejlíp. S volbami do Česka vtrhla stupidita i zlodějina

S Chovancem přichází zákon, pořádek a samopal do každé rodiny

ČSSD by měla doufat ve volební fiasko. Dá jí novou šanciSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 45 | Průměrné hodnocení: 3.96

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Víkend bude sváteční, ale pro většinu z nás bez volna navíc
Změny klimatu vs. české léto
Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích II
Kdy začít nakupovat na Vánoce?
Zájem o úvěry na bydlení v září lámal rekordy
Auta
Co dělat, když na silnici nouzově přistává letadlo?…
Lynk & Co míří do závodů WTCR. Časem nabídne také ostrý sedan s výkonem přes 500 koní
I druhá generace Dacie Duster dostala verzi pick-up. Zatím neoficiálně
Vyberte nejlepší auta roku 2019 a vyhrajte ceny za 200 000 Kč
Test BMW M140i: Příliš krásné loučení
Technologie
Kolik litrů je galon a jak se převádí stupně Celsia na Fahrenheita? Google poradí
Nový typ ochrany proti Spectre v2 ve Windows 10 v1903 srazí negativní dopady na výkon
Xiaomi za pár dní uvede Mi Mix 3. První mobil s 10 GB RAM a podporou 5G
Správná věc udělaná napůl. Windows 10 umožní odinstalovat více integrovaných aplikací
AMD už prý má funkční vzorky Radeonů s 7nm GPU Navi. Údajně „vypadají dobře“
Hry pro příležitostné hráče