Covid šel stranou, dělali jsme byznys - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Covid šel stranou, dělali jsme byznys

,
Covid šel stranou, dělali jsme byznys
Zdroj: Mladá fronta

Vrtá vám hlavou, jak je možné, že vláda teprve v říjnu řeší věci, které měly být připravené už létě? Nemělo by. Vysvětlení je prosté.

Abychom byli spravedliví, jakákoli jiná vláda by dost možná v aktuální situaci plavala úplně stejně, ne-li hůř než ta současná. Jenže Andrej Babiš je dříč, pracuje i 20 hodin denně. Jak je tedy možné, že jsme best in covid? Jednoduše, Babiš neměl na nějakou smysluplnou covidovou agendu čas.

Uznejte sami. V září se stala vítězem pětimiliardového tendru státního podniku Lesy ČR na lesnické práce firma Uniles z koncernu Agrofert. A není to tak dávno, co se řešil návrh podpory pro projekty týkající se útlumu těžby uhlí, kdy měl být podpořen i projekt společnosti Lovochemie z koncertu Agrofert s rozpočtem šest miliard korun. S tím bylo jistě mnoho starostí. Anebo prosazení povinných kvót na české potraviny v obchodech. To také nejde hned.

A co Rada vlády pro zdravotní rizika, kterou si Babiš musel vzít pod sebe a předsedat jí? Tam seděl třeba s náměstkem Všeobecné zdravotní pojišťovny Davidem Šmehlíkem a jedním z hlavním úkolů bylo rozjet Chytrou karanténu. Jak to dopadlo, víme.

Vláda ale nestíhala ani na jaře. Když se objednávaly ochranné pomůcky, od českých firem to nešlo, neumím to sbírat po desetitisících, řekl doslova tehdy ministr vnitra Jan Hamáček. A tak se nakoupily předražené respirátory, cena některých se vyšplhala i na tisíc korun za kus. Poslaly se miliardy přímo do Číny a další roušky a respirátory se za stovky milionů pořídily přes podivné prostředníky a firmy s nejasnou vlastnickou strukturou. Od března do začátku května se utratilo jedenáct miliard korun. To musel být skvělý výdělek. Třeba se o tom za pár let dozvíme víc.

Když se na jaře ještě nevědělo, jak dopadne pandemie na zemědělce, ministr zemědělství Miroslav Toman už plánoval, kolik rozdělí miliard na dotacích pro zemědělce a potravináře. A když se týdeník Euro v létě ptal Státních hmotných rezerv, kdo vyhrál tendr na sušené mléko, uhodnete, ze kterého koncernu je vítězná firma?

Agrofert si loni přišel na dotacích na skoro dvě miliardy korun. V podstatě žije z peněz českého i evropského rozpočtu. Tyto peníze se přitom rozdělují podle pravidel, na která má Babišova vláda přímý a nezpochybnitelný vliv. Střet zájmů? Vůbec ne. Andrej Babiš coby někdejší vládce Agrofertu přeci zaparkoval v roce 2017 svůj koncern do svěřenských fondů. A nic na tom nezmění ani Evropská komise, odkud přicházejí zprávy, že Babiš je prokazatelně ve střetu zájmů, protože svůj Agrofert stále ovládá. Nic nezmění ani trestní oznámení. Dokud tedy bude Babiš sedět v premiérském křesle. Rozhodnout mohou jenom voliči.

Covid šel stranou, dělali jsme byznys
4.7 (93.33%) 141 hlasování
Diskuze