Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Co spustí další krizi? Opět reality

 Gallistl 05. ledna 2017, 11:00  -  Vladan Gallistl
05. ledna 2017, 11:00

Investoři jsou nepoučitelní. Ve druhé polovině uplynulé dekády se spálili na amerických realitách a teď jim hrozí něco podobného. V prostředí nulových úrokových sazeb nemovitostem slepě věří jako bezpečné investici. Tentokrát jde ale o celosvětový fenomén, který postihuje i Česko.

Před příliš vysokými cenami realit v řadě vyspělých zemí již varovala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která sdružuje nejvyspělejší státy světa. OECD upozorňuje na přepálené ceny v Kanadě a Švédsku. Ceny nemovitostí by pak již mohly podle OECD začít padat v Británii, zejména v Londýně.

Za realitními bublinami v celé řadě zemí stojí celosvětová honba investorů za výnosem v prostředí, kdy největší centrální banky světa srazily úrokové sazby dokonce pod nulu. Poptávce investorů pak vychází vstříc bankovní domy, které půjčují úvěry včetně hypoték o sto šest.

Přesně ve stylu proslulého citátu bývalého šéfa Citigroup Charlese Prince, který v červenci 2007 popisoval situaci na trzích slovy: „Dokud hraje hudba, tak se tančí. A my stále tančíme.“ Podobně by mohl komentovat i současnou situaci.


Rezervace nemovitosti: jak nepřijít o peníze?


Konkrétně v České republice se bankovní domy loni dočkaly nového rekordu, když objem hypotečních úvěrů poprvé v historii překročil, a to výrazně, 200 miliard korun. Lehce dostupné hypotéky přispěly k růstu cen bytů a domů, které řada lidí nakupuje jako investici.

V českém prostředí pak ceny realit, ať už rezidenčních nebo komerčních, ženou vzhůru rovněž psychologické faktory. Prvním z nich je dlouhodobě utkvělá představa, že ceny realit přece nemohou padat. Z tohoto bludu nevyléčily investory evidentně ani propady cen po finanční krizi.

Čtěte komentář autora k úrokovým sazbám:

V příštím roce se ukáže, kdo plaval nahý

Bublinu pak ještě více nafukuje české specifikum, kdy dosáhl rekordních výšek prodej firem. Jejich zakladatelé z 90. let je totiž často prodávají, protože jejich děti nechtějí v byznysu pokračovat. Reality přitom pro ně představují „bezpečný přístav“ pro jejich peníze.

Dostatek peněz a vysoká poptávka pak způsobují nesmyslné situace, o nichž se už baví i bankéři. Konkrétním případem jsou licitace podnikatelů o činžáky na pražských Vinohradech. Cena se vyšplhala tak vysoko, že výnos klesl na jedno procento. Polštář pro případný šok v podobě inflace či zpomalení ekonomiky je u těchto investic veskrze žádný.

Ale hudba může přestat hrát velice rychle. Důvodem je růst cen ropy a komodit, což tlačí náklady firem vzhůru. Budou se proto snažit je promítnout do cen svého zboží a služeb. S inflací pak může zamíchat nastupující americký prezident Donald Trump. Ostatně jen jeho rétorika o mohutných státních výdajích do infrastruktury vyhnala cenu kovů vzhůru. Pokud sáhne po protekcionistických opatřeních, je velice pravděpodobné, že se přidají i evropské země. A protekcionismus rozhodně zboží v obchodech nezlevňuje.

K inflaci pak může přispět i zvýšená spotřebitelská poptávka, protože tuzemské ekonomice se daří, což stlačilo nezaměstnanost na nejnižší úrovně od konce roku 2008. Zároveň rostou i příjmy, a to i lidem, kteří je mají nejnižší. Vyšší jistota zaměstnání a rostoucí životní úroveň domácností jsou vlivy, které nyní roztáčejí útraty za zboží a služby.

Inflace tak může vyskočit až příliš rychle, na což budou muset centrální banky reagovat růstem sazeb. A růst úroků povede i k růstu výnosů u dluhopisů, což bude naopak znamenat, že předražené reality už nebudou tak atraktivní. Stejně jako před finanční krizí 2008 tak růst sazeb způsobí propad cen aktiv, které v době úvěrového boomu vyletěly až příliš. A to bez ohledu na to, co se developeři snaží namluvit klientům.

Výsledkem pak bude – v lepším případě - ochlazení světové ekonomiky. V tom horším opět nějaká verze finanční či burzovní krize.


Přečtěte si další komentáře autora:

Ruští jestřábi v rozletu

Ziskovost bank dosáhla vrcholu

Nízká nezaměstnanost potěší i obchodníkyČtěte také

 Ministryně financí Alena Schillerová

Maléru naproti. Výdaje státu požírají vše, co přinesla konjunktura

Rozhazování Babišovy vlády hloubí díru do rozpočtu. I při menším zpomalení ekonomiky…

před 5 hodinami

Německá kancléřka Angela Merkelová slavnostně otevírá větrný offshore park Arkona.

Merkelová otevřela nový park na Baltu. Němci už se bez větru neobejdou

Čerstvě otevřený mořský větrný park Arkona je největším projektem v Baltském moři a byl…

před 5 hodinami

Události  Novináři, ilustrační foto

Svoboda médií: Česko se propadlo na 40. místo

Svoboda tisku se ve světě opět zhoršila, vyplývá z každoroční zprávy mezinárodní nevládní…

před 6 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

ve spolupráci s
  • Koruna se letos výrazně pod 25 CZK/EUR nepodívá

  • Dilema, které řeší každoročně tisíce dovolenkářů. Je…

  • Opce jsou pro toho, kdo si rád nechává zadní vrátka…

  • Strašák jménem volatilita

  • Posíláte peníze po Evropě a chcete se vyhnout vysokým…

  • Online platby, reklamace a clo. Co nepodcenit při nákupu…

  • Připsání zahraniční platby v řádu minut? Jde to!

  • Začnou přibývat nezaměstnaní?

  • Jak to, že většina prognóz loni nevyšla?

Finance
Našel bitcoin již svoje dno?
Je lepší se pojistit proti vodě, nebo proti ohni?
Když pojistit, tak proti zlomené noze. Nebo?
Dodavatelé elektřiny ovládají on-line svět. Co vyřídíte přes počítač nebo mobil?
Jak zažádat o dotace z Nová zelená úsporám?
Auta
Test letních pneumatik o rozměru 205/55 R16. Která je…
Subaru představilo Outback nové generace. Uvnitř má tablet a pořád miluje terén
Proměna logistiky společnosti Tatra Trucks
Srovnávací test: Honda Africa Twin AS vs. Yamaha Super Ténéré RE
Jaguar I-Pace získal po titulu evropského auta roku také titul nejlepšího auta na světě. A nejen ten
Hry pro příležitostné hráče