Česko dostalo bolestivou lekci ze spojenectví - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Česko dostalo bolestivou lekci ze spojenectví

,
Česko dostalo bolestivou lekci ze spojenectví

Solidarita západních zemí, EU a NATO s Českou republikou ještě víc zdůraznila, jak maloměšťácká je vláda Andreje Babiše.

Je to přesně sedm měsíců, co ministr obrany Lubomír Metnar na sociální sítě napsal: „Čeští vojenští lékaři a zdravotníci nemohou odjet do Itálie. Jsou třeba doma. Pomáhají a budou dále pomáhat našim občanům.“ Odbyl tak žádost spojenců o personální pomoc. Ve chvíli, kdy Itálie procházela podobně velkou zdravotnickou krizí jako aktuálně naše republika.

Česká armáda se tehdy v tuzemsku podílela na odběru vzorků, pomáhala a uklízela v domovech důchodců a rozvážela zdravotnický materiál. Česko na jaře neposlalo své experty – i přes urgentní žádosti – nikam, některým zemím pomohlo „jen“ ochrannými pomůckami.

A teď, když pod ataky čínské chřipky vláda kolabuje, velmi ráda a bleskově přijímá spojeneckou pomoc. Tu od Maďarska, tu od Spojených států, tu od Rakouska, tu od Severoatlantické aliance, tu od Evropské komise, jíž premiér Andrej Babiš tak rád a pravidelně „častuje“ menšími či většími urážkami.

Zkrátka díky dodávkám strategické techniky a lidské síly teď Praha vidí, jak vypadá spojenectví v praxi. Že nejde jen o mítinky a ministeriády, ale že v krizových chvílích jsou tady země a pakty, které Českou republiku podpoří a podrží.

O to víc tahle lekce zabolí v souvislosti s aktuální debatou o zmrazení obranného rozpočtu. Deset miliard, které komunisté chtějí vzít příští rok armádě, by znamenalo nejen konec jakéhokoliv dlouhodobého modernizačního plánovaní v českém vojsku, ale i porušení všech slibů a ujednání, jež Praha dala Severoatlantické alianci.

Požadavek komunistů je legitimní, ti jen plní to, co prospěje Moskvě a Pekingu. Zarážející je ale slabost Andreje Babiše, který jako by jen šlapal vodu a přes respirátor lapal po dechu a vojákům ani alianci není schopný zaručit, že schválené plány a slova platí.

Po minulém týdnu tak Česko ví, že se na své spojence může spolehnout. Opačným směrem ale, bohužel, tahle rovnice neplatí.

Česko dostalo bolestivou lekci ze spojenectví
4.1 (82.55%) 55 hlasování
Diskuze