Černá díra v pojištění - Euro.cz

Přihlášení

Černá díra v pojištění

,
Černá díra v pojištění

Jedna věc je v tuzemském pojištění skutečně jistá. Objem pojišťovacích podvodů rok od roku roste. Jen v minulém roce odhalily pojišťovny podvody ve výši 1,2 miliardy korun, což je nárůst o necelé procento.

Problém ovšem je, že se podaří odhalit jen menší část podvodů, které spočívají ve fingování krádeží aut, vloupání do bytu a čím dál častěji rovněž smyšlené úrazy podložené falešnými lékařskými zprávami.

Právě životní pojištění se jistě kvůli růstu odškodnění stává pro podvodníky bonanzou. Odškodnění totiž dlouhodobě poroste kvůli změně občanského zákoníku před pár lety, jehož výklad budou upřesňovat soudy. Zákoník totiž zvýšil platby například za bolestné.


Přečtěte si:

Úpadek tradičního „řemesla“. V Česku se přestávají krást auta

Pojišťovny uspěly v testu, jsou odolné vůči nepříznivým šokům


Na pojistných podvodech jsou přitom nebezpečné dvě věci – jejich rozsah a velmi pravděpodobná účast organizovaných skupin, kterým kryjí záda poradci a advokáti. Bylo by však naivní se domnívat, že v nich často „nejedou“ rovněž zaměstnanci pojišťovacích domů.

A kdo podvody nakonec zaplatí? Rozhodně ne pojišťovny, které patří mezi generátory zisku a to zvláště na tuzemském trhu, kde jsou ziskové marže vyšší než v celé řadě západoevropských zemí. Zaplatí je v růstu cen pojistek jejich klienti, což si mnozí Češi neuvědomují, když při chválení svého známého slovy „to jsi je pěkně vypekl“, zapomínají, že se jim sjednání jejich vlastní pojistky prodraží. A ceny pojištění tak mají stále kam růst.

Čtěte další komentáře autora:

Hard brexit bude víc bolet Brity

Trhy po rekordu: lakotu vystřídá strach

V příštím roce se ukáže, kdo plaval nahý


Diskuze