Berkovcovy seznamy: A jaký kádrový profil máte vy? - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Berkovcovy seznamy: A jaký kádrový profil máte vy?

,
Berkovcovy seznamy: A jaký kádrový profil máte vy?

Opět žijeme v době, kdy o obsazení veřejné funkce rozhoduje postoj k politice strany a vlády a poučení kandidáta z krizového vývoje, jak jsme mohli tento týden vidět při volbě nových členů Rady České televize.

Poslanec hnutí ANO Stanislav Berkovec, kterého si možná pamatujete jako odborníka na zahradní techniku z pořadu Rady ptáka Loskutáka, se zcela vžil do role kádrového pracovníka bývalého režimu a na všechny kandidáty do mediální rady zpracoval podrobné profily. Výsledný verdikt pak rozeslal svým poslaneckým kolegům v rámci „doporučení“, koho volit a koho ne.

Největší roli v přijatelnosti kandidáta přitom hrál jeho postoj k hnutí ANO a Andreji Babišovi a také názor na současného generálního ředitele České televize Petra Dvořáka. Pokud měl kandidát pozitivní vztah k ANO a Babišovi a naopak negativní k Dvořákovi, byl Berkovcem „doporučen“.

Není snad třeba připomínat, že rada veřejnoprávní České televize má být ze zákona nezávislá na jakékoliv politické straně tak, aby její členové dokázali s odstupem kontrolovat nestrannost a objektivitu vysílání klíčového veřejnoprávního média v zemi. Takže Berkovec ve skutečnosti vyzýval své poslanecké kolegy k porušování zákona.

Jsme tedy v situaci, kdy politická strana chce ze svého úhlu pohledu ovládat veřejnoprávní médium, jehož nezávislost je podmínkou k tomu, aby v Česku přežila liberální demokracie. V Polsku ani Maďarsku už nezávislá veřejnoprávní média neexistují a stav demokracie v těchto dvou státech tomu odpovídá.

Ale zdá se, že ani to ještě není ten nejhorší scénář, jak dokázal ve sněmovně Standa „Loskuták“ Berkovec. Ještě o něco horší je, když se tato politická strana snaží svoji kontrolu nad veřejnoprávní televizí zajistit tím, že bude trestat některé kandidáty do Rady ČT za jejich postoj vůči Andreji Babišovi. To už připomíná kult osobnosti.

Snad se za chvíli opět nedočkáme situace, kdy bude hostinský nějakým novodobým Bretschneiderem odveden do žaláře, jelikož na Babišův obraz s*aly mouchy. Pokud budeme chování Berkovce a dalších poslanců hnutí ANO tolerovat, hrozí, že se i vás pak někdo při pracovním pohovoru zeptá, co si myslíte o straně a vládě a jestlipak jste se už poučili z vývoje. Mé hodnocení po napsání tohoto komentáře by mohlo vypadat zhruba následovně:

„Objekt je nepřátelsky naladěn vůči vládnoucímu zřízení. A s ohledem na přátele ani rodinu nelze očekávat ani úspěšnou převýchovu. Je tedy vyloučeno, že by mohl někdy zastupovat zájmy hnutí ANO. Doporučuje se tedy kandidaturu objekta zamítnout a zaměstnat ho nejlépe v kotelně.“

Tři místa v Radě České televize ještě zůstávají neobsazena. Poslanci kvůli epidemii koronaviru schůzi přerušili a zbytek televizní rady budou volit až v dubnu. Nedovolme jim diktovat, co si máme myslet.