Babišova nevýhra. Šéf ANO se ocitl v obklíčení středopravicových stran - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Babišova nevýhra. Šéf ANO se ocitl v obklíčení středopravicových stran

,
Babišova nevýhra. Šéf ANO se ocitl v obklíčení středopravicových stran

Výraz „nevýhra” je asi nejdůležitějším politologickým termínem, který vymyslel někdejší předseda ODS Václav Klaus. Když v parlamentních volbách v roce 2002 zaostal o více než čtvrt milionů hlasů za tehdy první Špidlovou ČSSD, zdráhal se přiznat jasnou prohru. Použil tento jazykový obrat, který od té doby na české politické scéně zdomácněl. Ba co víc, získal ještě nové významy.

Nevýhrou se dá popsat i situace, kdy si jasný vítěz voleb své vítězství moc nevychutná, protože s ním málokdo chce spolupracovat. Takovou nevýhrou bylo Paroubkovo první místo ve volbách v roce 2010, po kterých vítěznou ČSSD obešly středopravicové strany, které složily pohodlnou sněmovní většinu. A nevýhra se letos nevyhnula ani dosud neporazitelnému Andreji Babišovi.

Nedávné krajské volby sice s přehledem vyhrál, ale do krajských vlád se jeho hnutí ANO probilo hodně těžce. Ostatní strany s ním příliš nechtěly uzavírat koalice. Po minulých krajských volbách se ANO dostalo k pěti hejtmanským postům. Tuto pětici s největší pravděpodobností neobhájí. Už je jasné, že krajské volby jsou mnohem spíš vítězstvím středopravicové opozice. Starostové se nakonec budou moci pochlubit třemi hejtmany, ODS už má jasné tři hejtmany a zřejmě se dočká i čtvrtého v Plzeňském kraji, kde má k postu nejblíž poslankyně Ilona Mauritzová. Lidovci pak získali důležitý post prvního muže jižní Moravy v podobě Jana Grolicha. Tolik hejtmanů jako středopravicové strany dohromady už hnutí ANO určitě nezíská. I kdyby se jí podařilo obsadit karlovarské hejtmanství, na počet hejtmanů dopadne souboj mezi ANO a ODS vyrovnaně.

Pro Andreje Babiše je konečný výsledek těchto krajských voleb výrazným varováním před ještě důležitějšími parlamentními volbami, ke kterým půjdeme za rok. Pokud Babiš nedokáže zmobilizovat všechny své příznivce a k tomu ještě nějaké váhající nevoliče, může nakonec skončit ve sněmovních opozičních lavicích.

Spojování ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Starostů a Pirátů do předvolebních koalic nikdy v minulosti nebylo blíž než právě teď. Koalicím nebrání žádní egomaniaci v čele těchto stran a dohromady mohou získat v příštích sněmovních volbách většinu. Zvlášť když sledujeme úpadek vládní ČSSD a zřejmě i postupný ústup komunistů z českého parlamentu. Ti přitom současnou menšinovou vládu tolerují, a jsou tak stejně jako sociální demokraté Babišovým přirozeným partnerem. Bez nich ale šéf ANO vládu nesloží.

Dalším zvednutým prstem pro Babiše je absolutní debakl ANO v senátních volbách. Už tak skromný klub ANO v horní komoře Parlamentu se dokonce ještě zúžil. Ze sedmi senátorů jich teď Babiš bude mít jen šest. V Senátu jednoznačně kralují ODS s TOP 09 a Starostové. Babiš se tak postupně ocitá v obklíčení, které ho nakonec může vyhnat i ze Strakovy akademie.

Babišova nevýhra. Šéf ANO se ocitl v obklíčení středopravicových stran
4 (80%) 7 hlasování
Diskuze