Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Technologie ARISTON pomohou v Grónsku rozkrýt globální oteplování

Společnost Ariston zůstává věrná svému cíli přinášet pohodlí každému a oznámila úspěšné…

Jak si připomenout 100. výročí založení Československé republiky? Svatováclavským dukátem!

Právě dnes slavíme snad nejvýznamnější výročí, jaké naše republika dosud zažila. Je jím…

Zbrojaři mají pomocníka na ministerstvu obrany. Už čtvrtý rok

Firmám podává pomocnou ruku odboru průmyslové spolupráce. Jeho úkolem je, aby se české…

A teď předveďte vúdú, monsieur Macron

Lubomír Heger 07. května 2017, 20:15  -  Lubomír Heger
07. května 2017, 20:15

Rakušané, Nizozemci a teď i Francouzi ukázali, že ještě nejsou zralí na psychiatra a fenomény Brexit a Trump jsou možná jen náhodné výstřely v ruské ruletě. Ale jestli se z Macrona vyklube užvaněný profesor, v další komoře revolveru může být kulka.

Zatímco první kolo voleb ve Francii je taková variace na Člověče nezlob se, ve druhém kole dali Francouzi zřetelně najevo, že hazardu neholdují. Při opačném výsledku bychom snad hovořili o katastrofě, ale ruku na srdce – rok 2022 by vítězství vlastenců skutečnou pohromou možná ani nenazval. Marie Le Penová by skoro určitě nesestavila svou vládu, upadla by do klinče s opozicí zvaného „kohabitace“, tahala by v ní za výrazně kratší konec špagátu, a po pěti letech neúspěšných referend a odporných tahanic by byla zralá na odpis.

Emmanuelu Macronovi hrozí podobný osud, jen k němu vedou jiné stezky. Vezmete-li si za příklad trajektorie jeho předchůdců Chiraka, Sarkozyho a Hollanda, vsadili byste na jeho neúspěch klidně tisíc franků. Tedy budoucích franků. Proti novému prezidentovi bude v prvních letech pracovat tříhlavý drak. První jeho hlavou je zmrtvělý hospodářský růst, druhou skomírající průmysl v „rezavém pásu“ na východě a třetí katastrofální nezaměstnanost mládeže ve výši 25 procent.


Bude Macron evropským Obamou? Přečtěte si více


Vlastenecký recept – postavíme na hranice celníky, zabráníme globalizaci, aby odstěhovala do Polska fabriky typu Whirlpool (co jiného však americkou firmu do Francie přivedlo, ne-li globalizace?) a budeme doufat, že roboti si nás při svém tažení světem nebudou všímat – je samozřejmě jen variací na rozbíjení tkalcovských stavů v 19. století. Jenže socialistický recept Francoise Hollanda – zkrotíme banky, zdaníme byznys, pak si to rozmyslíme a budeme kultivovaně čekat, až recesi zažene Godot –očividně taky nefunguje.

Pravicový algoritmus na ježka v kleci – přepíšeme pracovní právo, rozbijeme odbory, vyházíme byrokraty a nezaměstnanou mládež donutíme pracovat za odměny těsně nad minimální mzdou – byl napsán už před 20 lety, ale nikdo se jej dosud neodvážil realizovat. Když se v roce 2002 zavádělo euro, Francie i Německo měly podobné HDP na obyvatele, podobnou nezaměstnanost kolem osmi procent a podobné mzdy. Dnes má Francie o pětinu nižší HDP, nezaměstnanost okolo 10 procent – a ovšem podobné mzdy jako Německo.

Důvod? Zatímco socialista Gerhard Schröder v Německu škrtal v sociálním systému a přepisoval pracovní zákony, Francie měla v posledních dekádách ve skutečnosti jen jednoho prezidenta – stávkující odbory a rozbouřené bulváry.

Jeho život píše Exupéry

Francouzský bulvár je poněkud odlišný od toho českého (nemluvíme o barvotisku), vzteklé štěkání se na něm moc dobře nevyjímá, takže přízeň dělného lidu si zde umí vydobýt i šarmantní profesoři. Filozofující rétor v zemi galského kohouta je cosi jako národní poklad – a Emmanuel Macron je svým vzděláním (filozofie), almou mater (elitní škola ENA), pracovními zkušenostmi (investiční bankéř u Rothschildů) a členstvím v různých spolcích (Bilderberg) úplný Voltaire.

Jestliže se země z filozofických důvodů odmítla střelit Národní frontou do nohy v roce 2002, 2007, 2012 i 2017 – kde je záruka, že to neudělá ani v roce 2022? Předvolební zaklínání Le Penové, že Macron vůbec není člověkem z lidu, jak předstírá, nýbrž tajnou zbraní finanční elity, bylo sice trapně nevkusné, ovšem v jádru opodstatněné. Macron udělal nejrychlejším finanční kariéru v dějinách (bez ekonomického vzdělání se za dva roky stal u Rothschildů partnerem) jen díky tomu, že jeho pověstný šarm a empatie přiměla i firmu Nestlé koupit divizi dětské výživy od Pfizeru (za což inkasoval 2,9 milionu eur). Za dva roky už mu bylo finančnictví těsné a tak se přesunul do čela ministerstva hospodářství socialistické vlády.


Přečtěte si další komentáře autora:

Džihádisté, ve Francii prohráváte

Google zná vzorec štěstí. Je to rovnice o třech proměnných

Trump vzlétl jako chromý kačer


Životopis Macrona jako by psal Saint-Exupéry. Při skákání z planety na planetu očividně používá nějaká kouzla, nikde nevydrží déle než dva roky a pokaždé přistane v ještě větší galaxii. Takže jeho hnutí „Pochodem v chod“ založené před rokem dnes čítá stovky tisíc příznivců a má solidní šanci uspět i v červnových volbách do Národního shromáždění.

A to je též jediná šance Francie: že to nádherné vúdú zafunguje i při sestavování vládní koalice, v níž budou ekonomický program (v něm má větší slovo premiér než prezident) psát pravicové strany.

Nakonec nejlepší vizitkou Macronova působení v Elysejském paláci by mohlo být, kdyby se mu jednou mohlo říkat Schröder č.2.

O francouzských prezidentských volbách dále čtěte:

Francouzské prezidentské volby: oba kandidáti odhlasovali

Hackerský útok na Macrona. Na web unikly jeho e-maily a fotky

Proti Le Penové se ve druhém kole francouzských voleb spojí všichni, odhadují analytici

Le Penová věří, že získá deset procent, které jí chybí k výhřeSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kam plyne zisk 76 miliard Kč z českých bank?
Je výhodnější jít do důchodu v prosinci 2018 či v lednu 2019?
Na kolik vás vyjde, když vás chytnou s neplatnými doklady?
Jak prodat byt co nejdráže? Nepodceňujete profesionální fotky a home staging
Bez imunity nepřežijeme, proto si ji hýčkejme
Auta
Fungují u nás správně dobíjecí stanice? Česká obchodní…
Mlhovkáři, nízké slunce, námraza… Jste připraveni na podzimní nástrahy silnic?
Sedm užitečných prvků výbavy moderních aut, které nikdo nepoužívá
Spoluzakladatel Škody Václav Klement se narodil přesně před 150 lety
Nová Panamera konečně dostala verzi GTS. Nabídne 460 koní a sportovnější podvozek
Technologie
Sticky Notes se poprvé objevují na Androidu. Kupodivu ve OneNotu
Tenčí, lehčí a voděodolný. Amazon představil nový Kindle Paperwhite
Google chystá velké změny Androidu. Může to ale prodražit mobily
Pro iPady vyjde Photoshop CC, který se vyrovná verzi pro tradiční počítače
Huawei Mate 20 Pro: nejočekávanější smartphone je plný překvapení (video)
Hry pro příležitostné hráče