Situace je nadmíru výtečná - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Situace je nadmíru výtečná

,
Situace je nadmíru výtečná
Zdroj: Mladá fronta

V Poslanecké sněmovně seminář týkající se certifikace zdravotních prostředků a připravenosti České republiky na novou legislativu, která má začít platit od příštího roku. Vlastně by bylo přesnější psát o nepřipravenosti.

Ještěže přišla pandemie, která posunula účinnost o rok. Bez ní by nová pravidla platila už od letošního května a Česko by bylo, dovolte mi ten výraz, úplně v háji. V podstatě všichni naši výrobci by museli buď odejít do zahraničí, nebo by jim nezbývalo nic jiného než ukončit výrobu. U nás by totiž nebylo kde získat potřebný certifikát, bez kterého nemůžete s výrobkem na trh. Právě o to, kdo bude potřebný certifikát dle nové legislativy vydávat, se hraje.

Zmíněné akce se zúčastnil i ministr průmyslu Karel Havlíček, který si vzal slovo hned v úvodu. Abychom stručně shrnuli jeho výstup, situace je nadmíru výtečná. Vše se stihne, certifikovat se bude. Jenže realita je trochu jinde.

Vlastně je to velmi vážné, a kdo na rozdíl od Havlíčka vydržel až do konce semináře, dočkal se zajímavého finále. Promluvili totiž zástupci firem, které kvůli neschopnosti úředníků budou muset český trh opustit.

Nová pravidla se přitom začala připravovat už v roce 2013 a o definitivní podobě je jasno od roku 2017. Resort průmyslu teprve letos rozhodl, že certifikovat dle MDR, jak se nová legislativa odborně označuje, bude Český metrologický institut (ČMI), který poté zahájil bleskovou přípravu. Navíc lidé z ČMI už nyní potvrzují, že stejně nezvládnou certifikovat všechny druhy výrobků. Nemají na to lidi.

Český trh opustí například kladenská společnost Beznoska, která vyrábí unikátní kloubní náhrady dělané na míru. Na základě CT dat konkrétního pacienta vyrobí kloub 3D tiskem z titanové slitiny. Je dost možné, že se český pacient k takové špičkové kloubní náhradě vůbec nedostane.

Kvůli tomu, že úředníci v Česku zaspali. Je to ostuda. Velmi silně to připomíná prohlášení někdejšího pražského primátora Igora Němce k povodňové situaci, který řekl, že situace je nadmíru výtečná, aby pár hodin poté metropoli smetla tisíciletá voda.