Esej: Smrtící zelený sen - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Esej: Smrtící zelený sen

Přemysl Souček,
Esej: Smrtící zelený sen
Zdroj: Richard Cortes

V době koronavirové může lpění na bezuhlíkové budoucnosti Evropu potopit stejně jako zbrojení Sovětský svaz.

Sovětský svaz spolu se svými, ehm, spojenci chtěl do celého světa vyvézt socialismus, zničit své nepřátele a ovládnout svět. Po 70 letech se rozpadl a po dalších 30 letech ještě zdaleka nejsou napraveny všechny škody. Evropská komise a Evropský parlament chtějí do celého světa vyvézt klimatismus, zničit emise CO2 a zachránit svět před oteplením. Paralel mezi oběma systémy, ve kterých má výraznou stopu Německo (ono vyvezlo jistého Uljanova do carského Ruska, Stalina pak zavedlo až do střední Evropy, dnes stojí v čele klimatického proudu), je celá řada.

Určující pro jejich neúspěch či úspěch jsou však především dva faktory: peníze a víra lidí. Nedostatek obojího vedl k pádu socialistické říše. Kdyby nešlo o totalitní státy, zhroutil by se celý konglomerát daleko dříve. Z toho si vzal ponaučení severokorejský komunistický režim, který se soustředil především na sebe. A stále existuje.

Evropská unie zatím necítí potřebu se z něčeho poučit. Proto zatím s klidem opakuje chyby těch, kteří byli před ní. A zapomíná přitom na to, že sama vznikla z vůle národních států, které ji založily proto, aby využily synergie ve svůj prospěch. Ne proto, aby vznikl organismus, který si osobuje čím dál víc práv a národní státy zatlačuje čím dál víc do pozadí. Leč o to teď nejde.

Jde o to, zda ještě někde v zákoutích a chodbách evropských institucí zbylo dost zdravého rozumu, aby odvrátil něco, jako byla pro Sovětský svaz karibská krize.…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?