Esej: Z dějin „normální evropské strany“ - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Esej: Z dějin „normální evropské strany“

,
Esej: Z dějin „normální evropské strany“
Zdroj: Vojtěch Velický

V roce 1999 vyvolal vstup Svobodných do rakouské vlády hospodářské sankce EU, a to v ní ani nebyl Jörg Haider. Dnes by klidně mohl být premiérem. Z prostředí národněliberálních vlastenců se rekrutovalo tradiční jádro voličů FPÖ.

Rakousko zažívá dlouhodobou prosperitu, nezaměstnanost se pohybuje pod pěti procenty, před dvěma lety přijalo okolo 90 tisíc uprchlíků, na hlavu nejvíce hned po Německu. Tehdejší premiér Werner Faymann ovšem rychle obrátil kurz a sociálnědemokratická vláda od té doby drží na hranicích vojenské jednotky a obrněné transportéry s podobnou vervou jako Viktor Orbán.

Přišlo to pozdě. O rok později získal prezidentský kandidát FPÖ Norbert Hofer skoro polovinu hlasů jen díky protiimigrační rétorice. Rakouští Svobodní dnes nejen diktují předvolební programy svých konkurentů, ale dokonce slouží jako vzor obdobným stranám v Dánsku (Lidová strana), Norsku (Pokroková strana) a v dalších evropských zemích.

Haider efekt

Úspěch FPÖ stál dlouho na osobě Jörga Haidera, jenž stranu zbavil nálepky odkladiště bývalých nacistů a tím, že přetáhl statisíce voličů od tradičních stran, ji vlastně legitimizoval. I když dlouho to tak nevypadalo.

Návrat Svobodných na politické výsluní oživil jeden starý politický tábor. Z prostředí národněliberálních vlastenců se rekrutovalo tradiční jádro voličů FPÖ. Haiderův otec byl příslušníkem nacistického komanda, matka členkou mládežnické Ligy německých panen. Haiderovo jmění bylo založeno na majetku zkonfiskovaném židovské rodině. Do FPÖ vstoupil v rodných Korutanech a jako třicetiletý mladík vystupoval v korutanském kroji, útočil proti „marxistům ve Vídni“ a proti dvojjazyčnému školství pro zdejší slovinskou menšinu. Popularita FPÖ, kterou na počátku 80. let…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?