Uprchlíkem sem, uprchlíkem tam. Hotspoty jsou donkichotským úsilím - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Uprchlíkem sem, uprchlíkem tam. Hotspoty jsou donkichotským úsilím

,
Uprchlíkem sem, uprchlíkem tam. Hotspoty jsou donkichotským úsilím
Zdroj: Reuters

Plán EU stavět hotspoty v Africe připomíná snahu přehradit řeku oblázky. Uganda přitom ukazuje, že na uprchlících mohou cílové země i vydělat. Na první pohled to vypadá, že Brusel v posledních týdnech kopíruje celé pasáže z kuchařky maďarského imigračního experta Viktora Orbána. „Hranice Evropy chráníme účinněji,\" pochlubil se před dvěma týdny v projevu o stavu Unie předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Lapidární řeč čísel jeho výrok potvrzuje. Účinnou blokací libyjských přístavů se Itálii v srpnu povedlo snížit počet nově připluvších na ostrov Lampedusa meziročně o 87 procent. Rakousko rozmístilo v Brennerském průsmyku vojenskou jednotku o síle 70 mužů, která prohledává vlakové soupravy se stejnou vervou, jako to kdysi dělali východoněmečtí pohraničníci.

Přímo z Orbánovy kuchařky zvané Schengen 2.0 jako by pocházel nápad, který počátkem září bez větší pozornosti médií představili Emmanuel Macron a Angela Merkelová na summitu v Paříži: žádosti o azyl v EU budou posuzovány v předsunutých hotspotech v afrických zemích, jako je Čad a Niger. „Orbán vítězí ve sporu o imigranty,“ nadepsal svůj komentář server Politico. Citoval i rozjařeného Orbána, jenž návrh častoval slovy: „Dříve by se říkalo, že taková myšlenka pochází od samotného ďábla, dnes se to stává většinovým názorem.“ Jenže Orbán není první, koho napadlo podrobovat běžence azylové proceduře už v Africe - se stejným nápadem v minulé dekádě přišli (a neuspěli) Tony Blair nebo německý ministr vnitra Otto Schily.

Tábory pro odmítnuté?

Že by mohl fungovat, je čirá iluze. Čad ani Niger, ale ani OSN samozřejmě žádné procesní středisko provozovat nebudou,…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?