TROJITÁ ODPÍCHNUTÁ NOVA - Euro.cz

Přihlášení

TROJITÁ ODPÍCHNUTÁ NOVA

, Jiří Pšenička,
TROJITÁ ODPÍCHNUTÁ NOVA
Zdroj: Euro.cz

Na příkladu TV Nova si může každý udělat obrázek o tom, jak to končí, když se za úzkoprofilové zboží neplatí skutečnými penězi, ale sliby a neuchopitelnými slovy. Licence na dvanáct let televizního vysílání byla na začátku roku 1993 zadarmo poskytnuta společnosti CET 21, která ve svém projektu nabízela hojnost pořadů pro menšiny a intelektuály. Na obrazovky však bez skrupulí uvedla čistou komerci a z trhu si může po dvanáct let „dojit miliardy. Za kolik by se asi taková licence prodala v aukci? Možná za pět miliard, možná za deset, snad i patnáct. Investice by se vyplatila.

V příštím roce se licence podobného významu budou opět přidělovat. Nepůjde o trh televizní, ale telekomunikační. Vybrané firmy dostanou od státu na dvacet let kmitočty, na kterých budou moci provozovat mobilní systémy třetí generace - UMTS. Je třeba uvítat, že se konečně začíná rozpoutávat širší debata o tom, jakým způsobem, komu a za jakou cenu licence přidělit. Zatím se o tuto zcela veřejnou záležitost zajímali jen telekomunikační odborníci a na věci zainteresované firmy, což nestačí. Kdyby totiž bylo po jejich, tak se mobilní trh co do kvality konkurence až do skonání světa nezmění.

Ministerstvo dopravy a spojů v materiálu, který vystavilo na svých internetových stránkách (www.mdcr.cz), předběžně počítalo…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?