TRH NENÍ PRO KAŽDÉHO - Euro.cz

Přihlášení

TRH NENÍ PRO KAŽDÉHO

, Roman Pospíšil,
TRH NENÍ PRO KAŽDÉHO
Zdroj: Euro.cz

Velké školení z budování trhů poskytuje ekonomické veřejnosti vlna fúzí a námluv mezi světovými burzami a dalšími místy, kde se nakupují a prodávají cenné papíry. Koneckonců již samo slovo burza ukazuje na to, že trh není jen ledajakým místem, kde se setkává nabídka a poptávka. Přestože ekonomická teorie ji tak definuje. Jenže taková burza má více než trh, a sice řadu principů a pravidel, na nichž je postaveno její fungování. Má to vše jediný smysl – férovou cenu, na níž se mohou dohodnout jen investoři disponující všemi dostupnými informacemi.

Svět se však mění a mnozí mají pocit, že burzu nepotřebují. Začali obchodovat jinak, v systémech, které to s ochranou kohokoliv nepřehánějí a realizují ji především přes průhlednost obchodů. A tak vznikl nejdříve americký Nasdaq a poté i různé evropské mimoburzovní systémy. Minulý týden vyšlo najevo, že by se dva světy – burzovní a mimoburzovní – mohly propojit. Tradiční trhy z Londýna a Frankfurtu chtějí založit společnou platformu pro akcie malých a rychle rostoucích firem právě s americkým fenoménem Nasdaq. Oznámení této skutečnosti vyvolalo obrovskou vlnu zájmu a emocí stejně jako samotné propojení burz nad Temží a nad Mohanem. Během pár dnů ale vše utichlo, a po pravdě řečeno, kromě časového harmonogramu sloučení se o vzniku nových „parketů neví nic.

Méně vzdělaní ideologové superčistých trhů přitom asi nemohou pochopit, kde je problém. Trh je přece trh, nemá žádné součásti, vyznačuje se tím, že mu chybějí bariéry. Takže jde jen o to dohodnout se na propojení drátů…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?