Svítání v nedohlednu. Červnová „oddlužovací novela“ je zklamáním - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Svítání v nedohlednu. Červnová „oddlužovací novela“ je zklamáním

,
Svítání v nedohlednu.  Červnová „oddlužovací novela“ je zklamáním
Zdroj: čtk

Novela insolvenčního zákona, která usnadňuje dlužníkům vyhlášení osobního bankrotu, vyvolala na jaře velká očekávání. Těsně předtím, než začala 1. června platit, se psalo, že se soudci a insolvenční správci připravují na desítky tisíc nových žádostí o oddlužení ročně. A v červnu skutečně první čísla naznačovala, že se zájem zvedl dvakrát až třikrát. Realita však nakonec bude mnohem skromnější a ministerstvo spravedlnosti je v tomto ohledu vyloženě skeptické.

Stále platí, že v červnu, červenci a srpnu stoupl zájem o oddlužení oproti stejnému období minulého roku zhruba dvakrát a oproti letošnímu dubnu či květnu dokonce třikrát. Jenže první měsíce letošního roku byly mimořádně slabé a lidé během nich podávali méně návrhů než kdykoli dříve.

Denní výkazy navíc ukazují, že počet podaných žádostí o oddlužení začal po polovině srpna klesat, přičemž ministerstvo tvrdí, že „tento trend můžeme očekávat i nadále“.

Jinak řečeno, až se přes insolvenční soudy „přelije pozvolná vlna“ zvýšeného zájmu o osobní bankroty, lze podle ministerského odhadu čekat „stabilizaci na úrovni o něco vyšší, než byl nápad (počet nově podaných žádostí - pozn. red.) před jejím přijetím, přibližně kolem 20 až 22 tisíc návrhů ročně“. Vzhledem k tomu, že loni lidé podali přes 19 tisíc návrhů na oddlužení, šlo by o růst mírný jako vánek.

Možná je ministerstvo příliš skeptické, ovšem i kdyby nakrásně počet osobních bankrotů vzrostl na dvojnásobek (na necelých 40 tisíc ročně), nemá oddlužovací novela potenciál změnit pravidla hry. Stačí si čísla zasadit do kontextu: v Česku je dnes - na vrcholu ekonomického…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?