SUBKONTRAKTY V MOBILECH - Euro.cz

Přihlášení

SUBKONTRAKTY V MOBILECH

, Marcela Dolečková,
SUBKONTRAKTY V MOBILECH
Zdroj: Euro.cz

Siemens

Mnichov (Reuters) – Zhruba třiatřicet milionů mobilních telefonů se značkou Siemens vyrobí během příštích tří let singapurská společnost Flextronics International. Finanční podmínky dohody firmy nezveřejnily.

Singapurský subkontraktor už obdobnou smlouvu uzavřel se společností Motorola a experti očekávají, že se na něj obrátí se stejným požadavkem ještě řada dalších společností, které sice mobilní přístroje vyrábějí, ale přitom tato výroba pro ně nemusí být zásadní. Nechtějí ale zároveň přijít o svůj podíl na trhu mobilních telefonů, a to tím spíše, že se mu předvídá zcela mimořádná budoucnost. V letošním roce by se mělo prodat kolem 420 milionů mobilních telefonů, do roku 2003 by tento trh měl zaznamenat vzestup o 46 procent. Hodnota prodejů by tak stoupla z letošních 55 miliard dolarů na více než 80 miliard.

Loni společnost Flextronics vyrobila jen jedenáct milionů kusů mobilních telefonů, v příštím roce by to už mělo být víc než šedesát milionů přístrojů. Siemens má v Německu tři závody na jejich výrobu a další vybudoval v Šanghaji, ale to zcela zřejmě nestačí očekávanému zájmu. Mluvčí společnosti tvrdí, že převod výroby jednak firmě umožní rychleji reagovat na potřeby trhu, a tak se na něj rychleji dostávat, jednak tím Siemens omezí celkový investovaný kapitál.

Pozorovatelé předpokládají, že když už se k takovému kroku odhodlaly Siemens a Motorola, budou je brzy následovat nejen Alcatel či japonští producenti, ale možná i Nokia, která loni vyrobila 78 milionů mobilních přístrojů a považuje se za lídra trhu. Výrobu zatím drží ve svých závodech.

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?