Stařec a Peru - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Stařec a Peru

, Tomáš Nídr,
Stařec a Peru
Zdroj: Euro.cz

Ekonom Pedro Pablo Kuczynski v prezidentských volbách těsně porazil dceru bývalého diktátora Keiko Fujimoriovou

Sedmasedmdesátiletý Pedro Pablo Kuczynski v boji o úřad peruánského prezidenta připomínal Karla Schwarzenberga. A to nejen cizím příjmením a vysokým věkem, ve kterém se pustil do zápasu o nejvyšší státní funkci. Stejně jako kníže“ patří ke globální elitě, většinu života strávil mimo vlast, má za manželku cizinku, jeho oporou je intelektuální kavárna“ v metropoli a v zádech cítí neformální podporu médií.

Jejich rétorický projev není nejlepší (i když Kuczynskému je bez obtíží rozumět), což oba kompenzují tím, že si ze sebe umějí udělat legraci. Zatímco Schwarzenberg šel do voleb s pankáčským čírem, jeho peruánská obdoba si za maskota zvolila infantilní morče a prezentovala se pod iniciály PPK tak důsledně, že kvůli nim porušila pravidla španělského pravopisu. Svoji stranu založenou kvůli prezidentské kampani totiž nazval Peruanos Por el Kambio (tedy Peruánci pro změnu), jenže poslední slovo by mělo mít na začátku C.

Ale od Karla Swarzenberga odlišuje PPK jedna zásadní věc: on volby na počátku června OE byš velice těsně OE vyhrál.

Žádný podvod, ale bláznivá komedie

PPK je prezidentem, který se svým středovým a nekonfrontačním programem Peruáncům zbyl,“ charakterizuje ho ve své kanceláři politoložka z Pacifické univerzity Paula Muňozová Chirinosová.

O pročištění pole kandidátů se postaral Národní volební úřad, který dohlíží na dodržování pravidel v průběhu kampaně.

Nejkontroverzněji vyloučil jen měsíc před prvním kolem voleb kvůli byrokratické chybě miláčka sociálních sítí Julia Guzmána, jenž se ve svém PR…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?