S odpady se má nakládat jako se surovinami pro další výrobu - Euro.cz

Přihlášení

S odpady se má nakládat jako se surovinami pro další výrobu

, Vlastimil Poliačik,
S odpady se má nakládat jako se surovinami pro další výrobu
Zdroj: Euro.cz

Většina řečníků konference se shodla, že nové dva zákony z oblasti odpadů potřebují úpravu

Konference, kterou pořádal týdeník Euro a která již proběhla pouze virtuálně, se tentokrát zabývala tématem odpadů.

Diskuse se převážně týkala zákona o odpadech a zákona o obalech, které nyní projednávají poslanci dolní komory a jejichž hlavním cílem je splnit evropské závazky v oblasti recyklace. Podle těchto dohod by například Česko mělo za deset let recyklovat veškerý komunální odpad až z 60 procent. Dnes se mu to daří jen z 38 procent.

„Česká republika se jako ostatní státy v Evropské unii musí co nejdříve vydat na cestu, kterou evropská legislativa vytyčila, tedy aby se s odpady nakládalo více jako se zdroji surovin pro další výrobu a aby neskončily na skládkách nebo ve spalovnách,“ uvedl v úvodu Petr Havelka, výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství, a v podstatě tak vyjádřil názor všech zúčastněných, že nové zákony je potřeba uvést do praxe co nejdříve.

Daňové zvýhodnění

Nově navrhovaná odpadová legislativa je v podstatě balík čtyř zákonů, podle Havelky ale neobsahuje důležité nástroje, které by měly potenciál přivést Česko ke splnění daných cílů v odpadech. „Zhruba před rokem jsme sestavili odbornou pracovní skupinu skládající se ze zástupců recyklačních firem a odborníků z odpadového sektoru s názvem RecHelp. Skupina definovala jedenáct nástrojů na podporu recyklace.

Nástroje jsou jak finanční, daňové, tak technického rázu. Například daňové zvýhodnění recyklovaných výrobků v rámci DPH, recyklaci by pomohlo také to, co Česku doporučuje OECD, tedy snížení zdanění práce…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?