PRVNÍ ZAKÁZKA NA A3XX - Euro.cz

Přihlášení

PRVNÍ ZAKÁZKA NA A3XX

, Erich Handl,
PRVNÍ ZAKÁZKA NA A3XX
Zdroj: Euro.cz

Airbus Industrie

PRAHA (Bloomberg) – Obří dopravní letadlo A3XX, které se teprve rodí v konstruktérských kancelářích evropského konsorcia Airbus, má prvního zákazníka. Jsou jím Emirates Airlines, které si závazně objednaly hned pětici budoucích velestrojů. O dalších pět projevily předběžný zájem. Celá zakázka má hodnotu 2,2 miliardy amerických dolarů. Arabský zájemce minulý týden složil povinnou zálohu, letouny mají být dodány v roce 2006.

Airbus A3XX má být největším dopravním letadlem, jaké kdy vzlétlo. Bude tak konkurovat americkému Boeingu 747 (Jumbu), který měl doposud v kategorii obřích letadel monopol. Jeho kapacita je plánována na 550 cestujících, na palubě má být kino, restaurace i tělocvična. Zahájení výroby letounu však bylo několikrát z různých příčin odloženo.

„Věříme, že se A3XX stane vlajkovou lodí jedenadvacátého století, řekl na aerosalonu ve anglickém Farnborough jeho výkonný ředitel Steve Hazy. Zájem o nová letadla projevily také Air France, Virgin Atlantic a Singapurské aerolinie. Airbus by jich rád vyrobil kolem 1500 kusů, zástupci Boeingu však tvrdí, že na trhu je místo pouze pro 300 až 400 obřích letadel.

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?