PRÁVO NA INFORMACE - Euro.cz

Přihlášení

PRÁVO NA INFORMACE

, Jiří Pšenička,
PRÁVO NA INFORMACE
Zdroj: Euro.cz

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) na svých internetových stránkách zveřejnil koncem minulého týdne seznam členů komise, která bude vyhodnocovat připravovanou soutěž o tři licence na provozovatele bezdrátových FWA sítí. Nebylo by na tom nic překvapujícího, kdyby původně seznam nechtěl uchovat v tajnosti. Předseda ČTÚ David Stádník ještě 11. července prohlašoval, že vzhledem k obavám z možného ovlivňování komisařů seznam zatím neposkytne. Pokud prý bude zájem, předá jej až po skončení tendru.

Zákon o svobodném přístupu k informacím žádný takový důvod nezveřejňování nezná, a proto se týdeník EURO v souladu s touto normou dožádal informace znovu, tentokrát písemnou formou.

Skutečnost, že složení komise nakonec veřejnosti předloženo bylo (viz strana 10), dokládá nejen fakt, že si telekomunikační odborníci jednoznačné požadavky zákona včas uvědomili a napodruhé zareagovali osvíceněji. Je i dalším potvrzením toho, že se vyplatí, když občané po úřadech informace důsledně vyžadují a nenechají se odradit jejich počáteční neochotou.

Nezbývá než poděkovat, že si vedení ČTÚ neopodstatněnost svého postoje uvědomilo. Působilo by divně, kdyby instituce, která zásadní měrou přispívá k rozvoji informační společnosti, sama informace ukrývala. Doufejme jen, že v otevřené a vstřícné politice hodlá i v budoucnu pokračovat. Mělo by patřit k erárnímu bontonu, že takovéto údaje se sdělují automaticky, bez písemných žádostí.

U řady povolání je zcela samozřejmé, že se lidé pod svá díla podepisují a za případná pochybení nesou i následky. Není důvodu, proč by do této neanonymní skupiny neměli patřit i úředníci. Možného ovlivňování při soutěži se mohou bát jen ti manipulovatelní…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?