Esej: Pratetičko, kdepak jsi - Euro.cz

Přihlášení

Esej: Pratetičko, kdepak jsi

,
Esej: Pratetičko, kdepak jsi
Zdroj: Vojtěch Velický

Nález 3,8 milionu let staré lebky australopitéka ukazuje, že svět byl vždy „sdíleným“ místem, po kterém najednou chodívalo hned několik různých druhů lidí.

Ještě tak před 50 lety býval strom vývoje člověka záviděníhodně jednoduchý. Vše do sebe zapadalo. Nejdřív se objevil australopiték, z něho povstal člověk zručný (homo habilis), z toho se stal člověk vzpřímený (homo erectus) a voilà - nejednou tu byl homo sapiens, tedy my. Samozřejmě už tehdy existovalo pár renegátů - třeba neandertálec či zvláštní skupina australopitéků s masivní lebkou (Paranthropus robustus a Paranthropus boisei) - které bylo třeba prohlásit za slepé a samozřejmě patřičně primitivní vývojové linie.

Od té doby se náš strom neobyčejně rozkošatěl a ukazuje se, že lidská vývojová linie není ani zdaleka tak přímá, jak jsme si dřív mysleli. Jinými slovy ze země již nevykopáváme naše předky, ale spíše pratetičky a prastrýčky a jen s obtížemi se snažíme odhadnout, ze kterého kolena našeho příbuzenstva pocházejí a jestli z nich někdo mohl být naším přímým předkem.

Ukazuje se také, že dnešní stav, kdy se o Zemi nemusíme dělit s žádným jiným druhem člověka, je zcela mimořádný.


Šéf Národního muzea Lukeš: Budeme mít burianosaura i mamuty z Jakutska

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?