Potřeboval jsem si udělat radost - Euro.cz

Přihlášení

Potřeboval jsem si udělat radost

, David Kasl,
Potřeboval jsem si udělat radost
Zdroj: Euro.cz

Ředitele Národní galerie v Praze přitahuje estetika vojenských aut a strojů

Letos v létě si Milan Knížák pořídil nový automobil. Na šířku měří 2,2 metru, váží téměř čtyři tuny a jeho více než šestilitrový motor spolyká kolem dvaceti litrů nafty na 100 kilometrů. Značka: Hummer H1.

Proč jste se rozhodl zrovna pro hummer? Líbí se mi estetika vojenských aut a strojů vůbec. Tím, jak jsou funkční, jsou pro mě esteticky dokonalé. To auto se mi prostě líbí, podobně jako holka, krajina, obraz. Nepitvám to na detaily, má v sobě určitou magii, kterou mě přitahuje. Hummer se mi líbil vždycky, ale dokud jsem už jedno terénní auto měl (Nissan Patrol), tak na co kupovat další. Tamto vyhodit? Nejsem ten typ, co by měnil auta jako ponožky; když nám zemřel pes, tak jsme dva roky jiného neměli. Když pak byl ale nissan pryč…

Co se stalo? Ukradli nám ho. Měli jsme ho dlouho a vytvořili si k němu vztah. Krádež jsme brali jako odporný zásah do soukromí. Nedávno ho policie našla.

Nechtěl jste ho zpátky? Ne. Pojišťovna už mi dala peníze, a co bych s ním dělal? Udělali z něj gangsterské auto! Vyrvali zadní sedadla a zevnitř vystříkali okna černě. Za přední sedadla připevnili ocelové pláty, kdyby po nich někdo střílel. A dozadu přivařili hák, asi aby s tím trhali automaty. Navíc odmontovali vestavěnou zahrádku. Bylo to děsivé. Pocit, že se v něm děly takové věci, by mi asi vadil.

S hummerem jezdíte jen na chalupě? Mám…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?