Pohrdali, přesto jedli. V minulosti stejně jako dnes bývalo pojídání psů hanebným počínáním - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Pohrdali, přesto jedli. V minulosti stejně jako dnes bývalo pojídání psů hanebným počínáním

,
Pohrdali, přesto jedli. V minulosti stejně jako dnes bývalo pojídání psů hanebným počínáním
Zdroj: Profimedia.cz

Stačí se podívat do Ženských listů z roku 1908, které v článku Črta z Horácka tlumočily hlas lidu: „Psí, jakož i kočičí sádlo jest hledaným lékem, ač se říká, že kdo užívá psího sádla a jí psí maso, zvykne každé ostudě.“ A stejně jasně to o 40 let dříve napsal Nowý pražský kalendář pro město i wenkow, když konstatoval, že „ani nejíme psí maso a nezapřahujeme kočky“.

Prostřednictvím „psožroutství“ se dal dokonce vyjádřit názor na sousední - nepříliš milovaný - národ, přesně tak, jak to roku 1909 učinil Opavský týdeník, když v zábavné rubrice informoval o fiktivním reklamním sdělení jisté hospody: „Pro německé hosty budeme míti vždy potravu starých Germánů: žaludy, bukvice, syrové psí maso a nefalšovanou medovinu ze starých podpatků připravenou.“ Tfujtajxl.

Přesto se psi jedli a psí sádlo škvařilo. Stačí hledat ve starých novinách. Tak třeba „v jednom hostinci pod strahovskou branou“, servírovali podle Pražského denníku v únoru 1867 psí maso, a to ke smůle jistého učitele z Břevnova, jenž do lokálu zabrousil s velkým psem, který „byl do kuchyně vlákán“. Roku 1902 ukradl prozměnu tkadlecký učeň Jan Šubert v Cukmantli (Zlatých Horách) tamnímu obchodníkovi „bernardinského psa, kterého si majetník cenil na půltřetího sta korun“. Odvedl jej pak ke známým, kde ho upekli a snědli, za což dotyčný od zemského soudu v Opavě vyfasoval tři měsíce těžkého žaláře.

Nejhůře však psům bývalo v době hladu.

Psí jatka

První světová válka netrvala ještě ani půl roku a noviny už psaly o jedení psů. „Stává…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?