Peněžní kimovody. „Izolovaný“ režim si umí sehnat miliardy dolarů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Peněžní kimovody. „Izolovaný“ režim si umí sehnat miliardy dolarů

,
Peněžní kimovody. „Izolovaný“ režim si umí sehnat miliardy dolarů
Zdroj: Reuters

Únorová vražda Kim Čong-nama vrhla světlo na něco extrémně nepříjemného. Bonviván s nafouklými tvářemi nebyl jen prostořeký chlapík, co kritizoval režim v Pchjongjangu. Po dvě dekády jej zásoboval dolarovou hotovostí a spravoval malé impérium podniků v jižní Asii. Není náhoda, že jej zabili v Malajsii, která od Severokorejců nevyžaduje víza a funguje jako jejich základna pro „podnikání“ všeho druhu. Nastrčených firem spravovaných ve skutečnosti Kim Čong-unovým „byrem č. 39“ jsou po světě tisíce.

KLDR disponuje fakticky třemi různými ekonomikami. Tou státní, která sotva uživí vlastní obyvatele (v půlce 90. let zemřely dva miliony lidí hlady) a závisí do značné míry na otrocké práci 200 tisíc vězňů v pracovních táborech. Pak existuje mohutný vojenský průmysl, jenž prodává zbraně do celého světa a nakupuje nukleární technologie v Rusku a na Ukrajině. A nakonec ekonomika „královská“, kterou obstarávají Severokorejci v zahraničí. Ti vygenerují okolo půl miliardy dolarů ročně jen pro potřeby „paláce“.

Tu poslední řídí nechvalně proslulé „byro č. 39“, které založil Kim Ir-sen v 70. letech, když diplomatům dislokovaným po světě nařídil „soběstačnost“. To byl eufemismus pro prodej opia a extrémně čistého pervitinu, který v té době vyráběly státní laboratoře a exportovaly do celého světa. Jestli si někdo někdy dal „čáru“ třeba na Filipínách, pocházela celkem určitě z KLDR.

Zdroje dolarů pro KLDR
DROGY

Opium pěstuje a distribuuje společnost Rjugjong. V provinciích Severní a Jižní Pchjongan řídí desítky malých družstev (aby unikla satelitnímu snímkování), jež se věnují…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?