Architekt Krupauer: Další mezinárodní ostudu si Praha nemůže dovolit - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Architekt Krupauer: Další mezinárodní ostudu si Praha nemůže dovolit

,
Architekt Krupauer: Další mezinárodní ostudu si Praha nemůže dovolit
Zdroj: Hynek Glos/Euro

Martin Krupauer stojí v čele pracovní skupiny, která má na starost přípravu výstavby pražského koncertního sálu na Vltavské. Před pár týdny spustil výběrové řízení na zpracovatele studie proveditelnosti, která by měla napovědět, jestli politici dají stavbě za miliardy zelenou. „Všichni mluví o architektonické soutěži, ale to je jen desetina té věci. Ani se k ní vlastně v celém tom procesu nemusíme dopracovat,“ vysvětluje Krupauer.

Našel jste někde ve světě nějakou budovu filharmonie, jejíž výstavba by nebyla dramatickým příběhem?

Každý velký dům je drama. My si pořád myslíme, že domy padají z nebe, nebo že to „strana zařídí“ jako za minulého režimu. Ne náhodou tu za posledních třicet let žádná taková stavba nevyrostla. Čím je takový dům důležitější, tím víc pohledů, názorů a emocí budí. Tančící dům nebo Zlatý Anděl vznikly v prvních pěti letech po revoluci. A kdyby nebyl prezidentem Václav Havel, který takovým věcem hodně fandil, patrně bychom je dnes neměli.

Vždyť si vzpomeňte, jak to dopadlo s Kaplického chobotnicí. Ale můžeme jít i do historie. Myslíte si, že Národní divadlo nebo Obecní dům vznikaly lehce? Vůbec ne. Jenomže tenkrát měl někdo odvahu se za ně vzít. A pokud si vzpomínám dobře, Národní divadlo z nějaké části nakonec zaplatil císař pán, jen se o tom radši nemluvilo.


Čtěte také:

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?