Jen kousek od Afriky. Rallye Dakar se přesunula blíže ke svému rodišti - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Jen kousek od Afriky. Rallye Dakar se přesunula blíže ke svému rodišti

,
Jen kousek od Afriky. Rallye Dakar se přesunula blíže ke svému rodišti
Zdroj: Profimedia.cz

Nejnáročnější rallye světa se po jedenácti letech vrátila zpoza Atlantiku. Letos závodníci, včetně těch českých, zkoušejí nástrahy Saúdské Arábie.

Má za sebou teprve dva Dakary, ale pokaždé to stálo za to. Při své premiéře v roce 2018 se Olga Roučková stala vůbec první Češkou, která zvládla nejtěžší závod světa. Loni zase v bugynách brala příjemné dvacáté místo. A tak se čekalo, jaké štěstí přijde do třetice. Jenže pořadatelé Roučkovou na start nepustili. Saúdskoarabští organizátoři se nesmířili s tím, že jejím generálním sponzorem je pánský časopis Penthouse. A pro islámskou zemi znamená erotická tematika tabu.

„Jsem velmi smutná a zklamaná, ale musím jít dál a soustředit se na to, co přijde,“ mrzí Roučkovou. „Bohužel proti větrným mlýnům se bojovat nedá,“ dodává s tím, že její tým s pořadateli jednal několik měsíců. Jedinou Češkou na startu 42. ročníku slavné vytrvalostní soutěže tak byla navigátorka Petra Zemánková.

Těch překvapivých změn - alespoň tedy z pohledu českého fanouška - je letos hned několik. Asi nejzásadnější je nový kamion Aleše Lopraise. Jeho startovní číslo 502 v arabské poušti nese čerstvý speciál Praga V4S DKR s nezávislým zavěšením náprav. Frenštátský tým vůz stavěl více než půl roku.

Dakar 2020
Termín: 5. až 17. ledna, 12 etap
Délka: 7856 kilometrů (z toho 5097 kilometrů měřených úseků)
Kamiony: 46
Motorky: 147
Čtyřkolky: 23…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?