Jeho výtvor znají všichni - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Jeho výtvor znají všichni

, Klára Donathová,
Jeho výtvor znají všichni
Zdroj: Euro.cz

Bill English sestavil první počítačovou myš, doslova tím změnil počítačový svět

Vymyslet něco, co bude sloužit doslova celému světu, je nejspíše snem každého vynálezce. William Kirk English (27. ledna 1929 až 26. července 2020) měl to štěstí, že se mu to podařilo. Vlastně spolupodařilo. A svou slávu si užíval až do jednadevadesáti let.

První počítačovou myš sestrojil podle návrhu svého spolupracovníka ve Stanfordském výzkumném institutu Douglase Engelbarta. Do té doby se počítače ovládaly pouze klávesnicí a řada vědců se snažila přijít na pohodlnější způsob ovládání. Uvažovalo se o několika alternativách, třeba o ovládání počítače pohyby hlavy nebo pomocí pedálu. Bill English ale sestrojil dřevěnou krabičku se dvěma stříbrnými kolečky po stranách a červeným tlačítkem. S prototypem si moc práce nedal a cenu za nejlepší designový kousek nezískal. Změnil tím ale život uživatelů počítačů na celém světě a pravděpodobně tedy i všech, kdo čtou tento text.

První myš představil světu English spolu s Douglasem Engelbartem na přelomovém počítačovém veletrhu konaném v San Franciscu v roce 1968. Zatímco Engelbart stál na pódiu, English pomocí počítače a myši show z hlediště řídil. K její velkovýrobě však mělo dojít až v relativně vzdálené éře osobních počítačů. Ostatní cesty ovládání počítačů však byly rychle zapomenuty.

S názvem vynálezu to není tak docela jasné. Jedni ho připisují tvaru a elektrickému kabelu připomínajícímu dlouhý ocas myši. Druzí odkazují na to, že kurzoru se tenkrát říkalo „cat“ čili kočka a s tou si myš pěkně hrála. Ve skutečnosti to pořádně nevěděli ani její…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?