Hašan versus Umberto Eco? - Euro.cz

Přihlášení

Hašan versus Umberto Eco?

, Martin Rychlík,
Hašan versus Umberto Eco?
Zdroj: Euro.cz

Jan Děkanovský: Sport, média a mýty

[perex]
Dominik Hašek vyhazuje hůl ke stropu naganské haly a trefuje jí Šmehlíka do brady. „Přepište dějiny,“ křičí komentátor. Češi vítězí na ZOH 1998. Zázrak. Bohové. Zachytal někdy někdo tak jako Hašan proti USA? Řval kapitán Růžička v šatně? Otázek a sdílených emocí bylo tolik, že vydaly na operu. A rovnou v Národním divadle.

Fotbalové EURO skončilo, máme za sebou i olympiádu. A obě akce opět obohatily sportovní mytologii. Na ME předvedl kapitální hrubku božský Čech jménem Petr, v Pekingu vykvetly příběhy zaláskované střelkyně Emmons (rozuměj Kůrkové) a finským televizním komentátorem povzbuzované oštěpařky Špotákové. Buďte si jisti, že tyto příhody dějiny – a zvláště pak paměť a folklor – vyšperkují k dokonalosti… Právě takovými momenty a jejich distribucí, percepcí a interpretací se zabývá kulturolog Jan Děkanovský (*1968) v nové knížce Sport, média a mýty: „Sport je natolik nepřehlédnutelným fenoménem, že se jeho zkoumání ujímají i akademické instituce, pro něž před nedávnem nepředstavoval dostatečně seriózní předmět bádání.“ Má pravdu; v postmoderní éře se vědci zabývají kdečím: od účesů po harlekýnky, takže: proč ne sport, když hýbe modrou planetou. Své mohou říci médiologové, filozofové, gender-studiologové (toť název!) a také teoretici kultury.

Kniha se skládá ze čtyř částí: možnostmi definování, zprostředkování, čtení a konsekvencemi sportu. Téma je to zajímavé. Propojit pohled intelektuálů, kteří louskají Foucaulta a přitom čekají, až Eto‘o rozhodne v 93. minutě zápas, se světem fotbalu je zábavné. I ošidné. Po definici sportu a vytýčení jeho podobností s hrou se Děkanovský pouští…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?