České betlémářství: dřevěný zázrak v jesličkách - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

České betlémářství: dřevěný zázrak v jesličkách

,
České betlémářství: dřevěný zázrak v jesličkách
Zdroj: Martin Pinkas

České betlémářství stále dýchá, i když si jej přisvojují muzea.

Dvě fenky, Adélka a Vendulka, se uvelebily na své dece pod oknem a Josef Komárek se může pustit do vyřezávání. Ostrými noži - každý s jinou rukojetí, aby jej nebolely ruce a prsty - z lipového dřeva vyřezává figurky králických betlémů. Přes obroučky brýlí se občas koukne ven, z bytu ve čtvrtém patře hradeckého paneláku má dobrý výhled. „Dříve řezbáři měli kolem sebe ptáčky, aby nebyli sami, já mám pejsky,“ kývne směrem k dvěma odpočívajícím fenkám.

Právě zvířata stála na začátku jeho příběhu, když se v 80. letech minulého století seznámil s Josefem Schwarzerem, posledním výrobcem králických betlémů z Dolní Hedeče u Králíků. Komárek tam jako zaměstnanec podniku Českomoravský průmysl kamene jezdil do lomu a se Schwarzerem se pokoušel setkat. Jenže dostat se k Pepíkovi, jak dnes Komárek mluví o neodsunutém betlémáři ze Sudet, bylo těžké. S neznámými lidmi se prý nechtěl stýkat, protože se bál, že by jej komunisté mohli stíhat za podnikání. Oba muže nakonec propojil společný známý. „Vozil mu zobání pro ptáčky z ciziny,“ popisuje Komárek.

Kameník z Hradce Králové se pak s Josefem Schwarzerem spřátelil a chytal od něj řemeslné postupy a přemýšlení, na jejichž konci jsou ty pravé králické betlémy. „Řezání je potřeba si odsedět,“ vysvětluje Komárek to, že betlémářství není nic rychlého a jednoduchého. Jednu figurku jsem řezal i padesátkrát. Večer jsem třeba spokojený a řeknu si,to je ono, jenže když ráno přijdu, vidím, že to není ono,‘zamýšlí se Komárek…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?