CÍSAŘSKÝ ŘEZ - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

CÍSAŘSKÝ ŘEZ

, ONDŘEJ STRATILÍK,
CÍSAŘSKÝ ŘEZ
Zdroj: Euro.cz

Obrana vyškrtla slovenské dělo z šestimiliardového obchodu, přestože splňuje všechny parametry

Jedenáct bodů. To byl nejlepší výsledek, který mohly získat houfnice posuzované ministerstvem obrany. Z osmi technologií na tento výsledek dosáhlo jen francouzské dělo Caesar. A proto na začátku letošního léta zahájili resortní úředníci s Paříží vyjednávání. Dvaapadesát těchto zbraní na podvozku Tatra 8×8 za předpokládaných 5,95 miliardy korun by se mělo stát součástí českého dělostřelectva.

Jak ukazuje vnitroresortní dokument, který má týdeník Euro k dispozici, na druhém místě se umístila slovenská houfnice Zuzana 2. Na rozdíl od Caesara dosáhla pouze na devět bodů. Nulu má u požadovaného dostřelu i použití munice zavedené v rámci Severoatlantické aliance.

Ostatně tyto parametry dle českého ministerstva obrany neplní ani Eva, druhá slovenská zbraň ve výběru.

„Jak Zuzana 2, tak Eva jsou schopné střílet standardní municí NATO, což dokázaly reálné střelecké zkoušky v zahraničí s použitím různých typů munice standardů NATO,“ reaguje Roman Ušiak, generální ředitel slovenské společnosti Konštrukta-Defence patřící do zbrojní skupiny vyrábějící obě zbraně. A podle něj není pravda ani to, že nesplňují požadovaný dostřel 40 kilometrů. Jen s použitím slovenské munice je to prý více než 41 kilometrů.

„Všechny tyto informace jsme poskytli a doložili v rámci dokumentace, kterou KonštruktaDefence poskytla Ministerstvu obrany ČR,“ přibližuje Ušiak.

Drahé, nebo levné?

A nesrovnalosti se objevují i v ceně nákupu. Už v červnu totiž ministerstvo prohlásilo, že slovenská děla jsou nad české finanční možnosti. „Pro představu uvedu porovnání s houfnicí Zuzana 2. Za jedno dělo Caesar…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?