Budoucnosti čelíme s otevřeným hledím - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Budoucnosti čelíme s otevřeným hledím

, Alexander Lichý,
Budoucnosti čelíme s otevřeným hledím
Zdroj: Euro.cz

Ekonomické výhledy nejsou příznivé, přesto nechceme propadat pesimismu, říká šéf Ferony František Kopřiva

Snažíme se svou obchodní činnost optimalizovat tak, aby to přineslo benefity i pro naše zákazníky, říká v rozhovoru František Kopřiva, generální ředitel společnosti Ferona.

* Jaká je aktuální situace na trhu oceli?

Rok 2019 je poznamenán poměrně tvrdou korekcí trhu. Po třech letech, kdy rostla poptávka a ceny, narostly hutím ceny vstupů, nejprve železné rudy, pak uhlí a šrotu. Vlivem poklesu poptávky po hutních výrobcích následně poklesly ceny. Nejde jen o dodávky z EU, do Evropy přicházejí hutní materiály z Turecka, Ukrajiny, Ruska, Indie, Egypta, Koreje nebo Číny. I když na celkovém objemu evropské poptávky tvoří dovozy necelých 20 procent, je to faktor, který při tvorbě ceny hraje svou roli, stejně jako stále klesající poptávka po oceli.

* Proč poptávka klesá?

Je to dáno cykličností ekonomiky a také výrazným zpomalením prodeje automobilů, především v Indii nebo Číně, kam evropské automobilky prodávaly stále rostoucí objemy. Vliv na to má i celní válka Číny a USA, dalším faktorem je dlouho odkládaný brexit. Britské firmy se předzásobily a drží na skladech vstupy na tři až čtyři měsíce své produkce. Tím se sice zlepšila poptávka v roce 2018, ale pro letošek to přineslo propad. V Německu došlo k poklesu průmyslové výroby již před rokem, příčinou je velký podíl automotive segmentu. Ten čelil řetězu problémů a nejistot, a to od zpožděných homologací nových vozů přes rizika uvalení cel v USA až po oslabení britské poptávky.

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?