Ztráta, nebo zisk? Záleží na řediteli

16. února 2015, 00:00 - Adéla Čabanová
16. února 2015, 00:00

Mezi hospodařením jednotlivých nemocnic jsou obrovské rozdíly. Na právní formě přitom vůbec nezáleží

Rok 2013 byl pro české nemocnice složitý. Ve zdravotnictví bylo peněz málo, úhradová vyhláška nutila nemocnice šetřit. Hospodářský výsledek minus 1,9 miliardy za všechny nemocnice, který uvádí Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), je za poslední roky suverénně nejhorší. Ze 163 sledovaných nemocnic skončilo 62 ve ztrátě. Z toho 34 nemocnic vykázalo ztrátu vyšší než deset milionů korun.

Loni už byla v nemocnicích situace lepší, ztráty se neopakovaly. Přesto jsou podrobnější data z roku 2013 stále zajímavá. Větší ztrátu než fakultní nemocnice jako celek vykázaly nemocnice krajské. Těžký byl tento rok pro všechny, popasovaly se s ním různě. Například ve Zlínském a Jihočeském kraji fungují krajské nemocnice jako akciové společnosti. Zatímco ty zlínské skončily v roce 2013 s výsledkem minus 265 milionů korun, jihočeské plus 30 milionů. Zlínské krajské nemocnice měly více než polovinu svých závazků po lhůtě splatnosti, jihočeské ani ne dvě procenta. V čem byl rozdíl? Ve vedení, a to nejen v poslední době, ale dlouhodobě. Ve zdravotnictví totiž často nemocnice odnášejí chyby svého managementu dlouhá léta.

Vleklá agonie „U zlínské Baťovy nemocnice vznikl problém před více než pěti lety,“ říká náměstek hejtmana Zlínského kraje Lubomír Nečas. „Nemocnice tehdy neměla informační systém a nebyla schopná zdravotní pojišťovně vykázat všechny výkony, které prováděla. Od té doby se nepodařilo příjem skokově navýšit,“ vysvětluje. Když se změnil způsob výpočtu úhrad z paušálů na platbu za případy, ukázalo se, že za stejnou jednotku dostává ve srovnání s podobnými zařízeními hluboce podprůměrnou sazbu. Dlouholetý příběh, ve kterém nechybí stamilionové finanční injekce od kraje a dluhy dosahující miliardy korun, se snad pomalu obrací k lepšímu. Podle Nečase sice ještě není uzavřené hospodaření za loňský rok, nemocnice ale podle všeho skončí v plusu.

Občas je slyšet, že příčinou ekonomických problémů Krajské nemocnice Tomáše Bati je právě to, že je akciovou společností. Jenže její potíže začaly už před přeměnou na akciovku. Navíc tuto tezi vyvrací příklad z jižních Čech. Českobudějovická nemocnice, často uváděná jako příklad ekonomicky dobře vedeného ústavu, byla jako první krajská nemocnice v Česku v roce 2004 převedená do formy akciové společnosti. Další jihočeské krajské nemocnice brzy následovaly. V roce 2013 se v žádném jiném regionu podle statistik ÚZIS nepodařilo krajským nemocnicím zůstat v zisku. Jihočeské nemocnice navíc v posledních šesti letech investovaly do svého rozvoje více než 3,4 miliardy korun. A českobudějovická nemocnice byla vyhlášena loni v rámci projektu Nemocnice ČR za finančně nejzdravější obecnou nemocnici. Lepší výsledky měly jen fakultní a speciální nemocnice. „Přestože jihočeské nemocnice, stejně jako další zdravotnická zařízení v České republice ministerstvo zdravotnictví připravilo kvůli škrtům v úhradové vyhlášce o stovky milionů korun, za cenu značných provozních úspor vytvářejí zisk, který dále reinvestují zpět do svého rozvoje,“ říká jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Na zřizovateli nezáleží Podle autorů výzkumu finančního zdraví v rámci projektu Nemocnice ČR z výsledků nevyplývá, že by právní forma byla nějakou překážkou. „Dokonce není ani rozhodující, kdo je zřizovatelem – zda je to kraj, ministerstvo, privátní subjekt nebo obec. Vždy záleží a bude záležet na kvalitě managementu a schopnosti zřizovatele nemocnice dát managementu dostatečný prostor k řízení,“ říká Jakub Kovář ze společnosti Nexia AP, která data k průzkumu finančního zdraví českých nemocnic zpracovala.

Podrobná data za rok 2014 ještě pohromadě nejsou, předběžné výsledky ale hovoří o výrazném zlepšení. „Všechny přímo řízené nemocnice skončily s vyrovnaným, respektive mírně kladným výsledkem,“ uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Nebylo to ale jen tak. Vláda dvěma nejzadluženějším přímo řízeným nemocnicím, pražské Bulovce a brněnské Svaté Anně poslala celkem 700 milionů korun.

Českobudějovická nemocnice, často uváděná jako příklad ekonomicky dobře vedeného ústavu, byla jako první krajská nemocnice v Česku v roce 2004 převedená do formy akciové společnosti. Jak hospodaří české špitály

Dvacet nejzdravějších Kolik bodů z maximálního počtu 100 dosáhly nejlépe hodnocená zdravotnická zařízení

Fakultní nemocnice v Motole, p. o. 85,9

Mělnická zdravotní, a. s., Nemocnice Mělník 66,78Mělník

Krajská nemocnice Liberec, a. s. 63,66 Liberec

Oblastní nemocnice Mladá Boleslav, a. s.* 67,68 Mladá Boleslav

Městská nemocnice Městec Králové, a. s. 62,90 Městec Králové

Fakultní nemocnice Hradec Králové, p. o. 64,30 Hradec Králové

Oblastní nemocnice Kolín, a. s. 61,22 Kolín

Ústav hematologie a krevní transfuze, p. o. 60,50 Praha

Institut klinické a experimentální medicíny, p. o. 76,7

Příbram Oblastní nemocnice Příbram, a. s.* 61,34

Nemocnice České Budějovice, a. s. 71,06 České Budějovice

Nemocnice Kadaň, s. r. o. 64,87 Kadaň

Fakultní nemocnice Plzeň, p. o. 72,7 Plzeň

MEDITERRA – Sedlčany, s. r. o. 63,60 Sedlčany

Nemocnice Prachatice, a. s. 65,88 Prachatice

Nemocnice Český Krumlov, a. s. 69,79 Český Krumlov

Nemocnice Podlesí, a. s. 65,96 Podlesí

Vojenská nemocnice Olomouc, p. o. 65,80 Olomouc

Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie, p. o. Brno 72,5

Masarykův onkologický ústav, p. o. 83,8

* Subjekt byl příjemcem významné dotace zřizovatele na úhradu ztrát ve formě příplatku k vlastnímu kapitálu.

Problémové nemocnice

Nejnižší mzda

16 965 Kč NEMOS PLUS, s. r. o., Nemocnice Ostrov

Nejnižší pohotová likvidita*

0,19 Krajská nemocnice T. Bati, a. s.

Nejzadluženější nemocnice 1,394 PP Hospitals, s r. o. (Brandýs nad Labem) 1,023 Karlovarská krajská nemocnice, a. s. 1,006 GynCentrum, spol. s r. o * Pohotová likvidita je podíl oběžných aktiv bez zásob a krátkodobých závazků. Určuje, nakolik je společnost schopná platit splatné závazky, optimálně by měla být vyšší než jedna. Medián u zkoumaných nemocnic dosáhl hodnoty 1,1. Ústavy, u kterých zadlužení přesáhlo hodnotu veškerého majetku. Zadluženost je počítána z účetních závěrek za rok 2013 jako podíl cizích zdrojů bez rezerv a aktiv celkem.

Jak se hodnotilo Hodnocení finančního zdraví nemocnic z účetních závěrek nemocnic za rok 2013 provedl loni HealthCare Institute (HCI) ve spolupráci se společností NEXIA AP, a. s., a společností CRIF – Czech Credit Bureau, a. s. Celkem získaly údaje v potřebném rozsahu od 93 nemocnic, v tržbách vzorek pokrýval 95 % objemu zdravotní péče v Česku. Hodnocení proběhlo podle poměrových ukazatelů toho, zda má nemocnice dostatek prostředků na úhradu svých závazků, není předlužená, hradí své závazky v přiměřeném čase, financuje dlouhodobý majetek z dlouhodobých zdrojů, investuje do svého majetku, je vybavena dlouhodobým majetkem umožňujícím poskytovat kvalitní zdravotní péči (co nejnovějším) a dokáže adekvátně odměnit svůj personál.

Váhy jednotlivých ukazatelů při hodnocení:

Pohotová likvidita 10 Běžná likvidita 10 Celková zadluženost 10 Doba obratu závazků 10 Struktura aktiv 10 Objem investovaných prostředků 5 Investiční aktivita 20 Průměrná mzda 25 Nejvyšší dosažitelný počet bodů 100

Zdroj: Nexia AP, a.s., CRIF — Czech Credit Bureau, a. s., HealthCare Institute, o.p.s.

O autorovi| Adéla Čabanová, cabanova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in…
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít