Zrušené zrušení

23. července 2012, 00:00 - Ondřej Hergesell
23. července 2012, 00:00

Antimonopolní úřad nařídil CzechInvestu dokončit půlmiliardový tendr na ICT služby pro malé firmy a podnikatele. Česku ale nadále hrozí, že bude vracet unii půl miliardy

Zrušený státní tendr na výběr operátora, který by poskytoval malým firmám a živnostníkům ICT služby se slevou 60 procent, bude pokračovat. Antimonopolní úřad totiž na začátku července rozhodl, že vládní agentura CzechInvest více než půlmiliardové výběrové řízení zrušila neoprávněně a tendr musí dokončit. Vyplývá to ze zjištění týdeníku Euro a potvrzuje to i samotné rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), které má redakce k dispozici. „CzechInvest nedodržel zákonem stanovený postup ve třech bodech, proto se tímto ruší rozhodnutí zadavatele o zrušení zadávacího řízení,“ uvádí v dokumentu místopředsedkyně ÚOHS Eva Kubišová.

Česku přesto nadále hrozí, že bude muset půlmiliardovou dotaci z evropských fondů vracet. Termín na dodání počítačů a podepsání smluv na telekomunikační služby se zhruba třemi tisícovkami firem je totiž nastaven na 30. června příštího roku. CzechInvest se navíc proti rozhodnutí ÚOHS odvolal, díky čemuž nabere tendr další měsíce zpoždění.

Liknavost vládní agentury při vyhodnocování výsledku výběrového řízení přitom kritizuje samotný antimonopolní úřad, když kromě jiného uvádí, že „svou nečinností se zadavatel (CzechInvest) sám dostal do situace nedodržení předpokládaného časového rozvrhu, kterou následně argumentuje při zrušení zadávacího řízení“.

Tři roky nevyužitá dotace Plán na podpoření podnikatelů a malých firem v oblasti IT a telekomunikací vznikl v CzechInvestu již v létě roku 2009, kdy nadřízené ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) rozhodlo o přidělení půlmiliardové dotace z evropských peněz, konkrétně z programu OPPI (Operační program podnikání a inovace). Vládní agentura proto začala připravovat výběrové řízení s oficiálním názvem Cenově zvýhodněné ICT služby pro malé a drobné podniky – Zvýšení konkurenceschopnosti malých a drobných podniků prostřednictvím finanční podpory pořízení základních ICT služeb v rámci OPPI.

Jenže v roce 2010 se objevil první zádrhel.

Do tendru, z něhož měl vzejít vítězný subjekt – operátor, který by zlevněné služby firmám poskytoval a administroval celou dotační agendu – se přihlásil jediný zájemce, a to společnost T-Mobile. CzechInvest proto tendr zrušil a loni v létě vyhlásil druhé kolo výběrového řízení. Do něho podalo nabídku pět firem: Dial Telecom, GTS Czech, T-Mobile, Vodafone a Telefónica v konsorciu s Českou poštou a společností ICZ. Nabízená cena (viz Byznys s dotacemi) měla 60procentní váhu v celkovém hodnocení, 30procentním kritériem byla kvalita projektu administrace dotací včetně distribuce a servisu počítačů i softwaru, a desetiprocentní váhu mělo hodnocení kvality marketingu a propagace projektu ze strany zprostředkovatele dotací.

Všichni z kola ven Uzávěrka přihlášek druhého tendru byla stanovena na 29. srpna 2011, o den později proběhlo otevírání obálek s nabídkami a letos 9. ledna (po více než čtvrt roce!) konstatovala hodnoticí komise CzechInvestu, že žádný uchazeč nesplnil zadávací podmínky a všech pět nabídek bylo z tendru vyloučeno. Operátor GTS Czech, který nabídl nejnižší cenu, se proti vyloučení vzápětí odvolal, CzechInvest jeho námitky uznal, ale 17. února celé výběrové řízení zrušil. „Není možné porovnání s jinou nabídkou, takže nebudu riskovat, že peníze budou vynaloženy neefektivně,“ vysvětloval tehdy šéf CzechInvestu Miroslav Křížek. Týdeník Euro se pokusil zjistit, nakolik závažné byly chyby, kterých se zájemci v nabídkách dopustili, avšak CzechInvest nedokázal jmenovat ani jedinou, byť je dříve označoval jako formální.

Následně se k ÚOHS proti vyloučení z tendru odvolal Dial Telecom a také konsorcium Telefóniky s ICZ a Českou poštou, společnost GTS Czech si zase u antimonopolního úřadu stěžovala na neoprávněné zrušení zadávacího řízení. Brněnský ÚOHS všechny připomínky sdružil do společného správního řízení a 4. července pak vydal rozhodnutí: Telefónica byla vyřazena oprávněně, Dial Telecom nikoli, stejně jako Vodafone (který si u ÚOHS sám ani nestěžoval). Díky tomu zůstaly ve výběrovém řízení dvě, respektive tři nabídky, a soutěž tak byla zrušena neoprávněně. Odvolání CzechInvestu Rozhodnutí antimonopolního úřadu přivítala především společnost GTS Czech, jejíž nabídka je z těch, jež v soutěži zůstaly, cenově nejvýhodnější. „Ukázalo se, že naše připomínky byly oprávněné, a předpokládáme, že CzechInvest bude muset tendr dokončit,“ říká Tomáš Pfeffer, poradce firmy pro veřejné zakázky.

Vládní agentura se však s rozhodnutím antimonopolního úřadu nehodlá smířit a odvolala se. „CzechInvest již dostal vyjádření z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže k dané zakázce a proti rozhodnutí jsme podali rozklad.

Máme za to, že bylo vydáno v rozporu se zákonem č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách,“ uvedla bez dalších podrobností Štěpánka Filipová, ředitelka marketingu a komunikace agentury. Další postup i to, zda bude CzechInvest pokračovat v soutěži, odmítla agentura komentovat.

Čerpání 490milionové dotace z programu OPPI tak nabere další zpoždění. Přitom času není nazbyt, smlouvy s koncovými uživateli ICT služeb mohou být uzavírány nejpozději do 30. června příštího roku. Sám CzechInvest před vyhlášením tendru odhadoval, že by na dotaci mělo dosáhnout až tři tisíce malých firem či živnostníků, kterým by evropské peníze 60procentní slevou zlevnily mobilní i pevné připojení k internetu, datová úložiště, systémy pro zabezpečení sítí a další IT služby. Celkově by mělo být podepsáno přes deset tisíc kontraktů, což s ohledem na rychle se blížící polovinu příštího roku může být velmi těžko realizovatelné. „CzechInvest věří, že se danou věc podaří co nejdříve vyřešit. Jeho zájmem vždy bylo, je a nadále bude, aby podnikatelé prostředky na ICT řádně dostali. Faktem přitom je, že se finance z Operačního programu Podnikání a inovace daří čerpat velmi dobře a jedním z možných řešení je peníze přealokovat do jiné výzvy,“ dodává Filipová.

Byznys s dotacemi

Nabídky firem v druhém kole tendru (v mil. Kč)

GTS Czech 607,8

Telefónica + ICZ + Česká pošta 739,9

Dial Telecom 775,2

T-Mobile 783,3

Vodafone 1216,6

pramen: www.indoc.cz

V roce 2010 se objevil první zádrhel, protože do tendru se přihlásil jediný zájemce

O autorovi| Ondřej Hergesell hergesell@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou…
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř Mercedesu třídy S
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Technologie
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít