Zrozené v chladu a oceli

01. října 2012, 00:00 - Milan Ballík
01. října 2012, 00:00

Domaine Cheveau ukazuje nové obzory v poznávání odrůdy chardonnay

Z necelých třiceti tisíc hektarů vinic v Burgundsku jich na Mâcon připadá asi sedm tisícovek. Tato nevelká rozloha však obstarává trojnásobek produkce bílých vín oproti zbytku celé burgundské oblasti.

V roce 1950 založil v jednom z vinařských center Mâconu, ve vesničce Pouilly, André Cheveau svůj vinařský dům. Dnes sklepu i čtrnácti hektarům rodinných vinic vládne zástupce již třetí generace rodu, Nicolas.

Přesně na desetinu Vinařství Cheveau není velké, přesto jeho vína patří k vyhledávaným etiketám z nejjižnějšího cípu Burgundska. Většina z nich je postavená na chardonnay, které je stěžejní bílou odrůdou oblasti, a vyznačují se nebývalou jedinečností.

O to, aby produkty vycházející ze sklepa Domaine Cheveau byly v nejlepší formě a nabízely znamenitý prožitek, se Nicolas stará až úzkostlivě. Ručně sbírané hrozny jsou pečlivě tříděny, sklizeň z každého vinohradu se zpracovává zvlášť. Pozorně jsou kontrolovány také všechny vlastnosti hroznů. Pro víno Mâcon Solutre-Pouilly 2010 pocházejí z relativně mladých, v průměru patnáctiletých vinic a každá vlastnost, která sebeméně ovlivňuje bonitu výsledného produktu, je pečlivě registrována a zabudována do celkového vyznění budoucího vína.

Teprve po vinifikaci se všechny základy scelí a uloží k dalšímu zrání. Cílem vinařovým je udržet co nejvěrněji jejich charakter, podtrhnout originální projevy, které terroir odlišují od ostatních produkčních oblastí odrůdy. Styl vín je při vší eleganci jadrný a plný minerality a není ovlivněn dřevem, což představuje jeden z typických rysů vinařského domu. Chardonnay totiž v Domaine Cheveau nechávají zrát s výjimkou nemnoha litrů těch nejprestižnějších v inoxu, navíc za optimální teploty nastavené s přesností na desetiny stupně. Pozvolné zrání při zachování všech příznivých prvků ve víně přitom nejlépe umožňuje chladné prostředí.

V báječné formě Lehká jiskřivá barva světlé slámy je prvotním signálem, kterým se Mâcon Solutré-Pouilly 2011 hlásí o pozornost. Kytka je obsažná, bohatá na vůni půdy a minerálů, zřetelně se projevuje neobvyklý zemitý nádech nevyloupaných arašídů. Odrůda se kupodivu v popředí zvlášť výrazně neprojevuje, prosazuje se velmi decentně a až kdesi daleko vzadu. Skladbu „nosu“ zmnoží lehýnká přítomnost cukrové stopy.

Chuť se otevře širokým spektrem, které je pevně sevřeno kyselinou. Gradace zprvu stoupá a přidávají se minerální valéry. Po chvilce se chuť zjemní, kyselinky zmírní důraz, nakrátko se objeví stopový dotek chlorofylu.

Ten spolu s neprůbojnou, avšak znatelnou hořčinkou rozšíří a ozvláštní konečný dojem. Nositelem elegance vína je příjemný máslovo-oříškový podkres, obohacující jeho lehkost a svěžest a probouzející dojem vinařské aristokracie. Hlasy bílých peckovin i hroznu se ve sboru kupodivu netlačí do vedení, spokojují se s nenápadným brumendem v závěrečné fanfáře. Jde o víno zpracované s vkusem, péčí a citem pro charakter suroviny, které svým neotřelým projevem ukazuje na nové obzory poznávání odrůdy chardonnay.

Životnost vína se pohybuje v horizontu tří let. Tohle chardonnay však vydrží v báječné formě jistě o nějaký ten rok déle. Je však možné, že se posune do kategorie mocnějších, usedlejších vín za cenu ztráty mladistvé svěžesti a optimistického, báječně pitelného projevu, jaký má dnes. l

Mâcon Solutré-Pouilly 2011, Domaine Cheveau Použité odrůdy 100 % chardonnay Školení šetrné lisování, hrozny každé parcely vinifikovány zvlášť, po scelení ležení v nerezu na jemných kalech sedm až osm měsíců Alkohol 12,5 % Vývojový potenciál dva až tři roky Distributor pro ČR www.vinsplus.cz

O autorovi| Milan Ballík • spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít