Zrcadlo od Sázavy - Euro.cz

Přihlášení

Zrcadlo od Sázavy

, Naděžda Kubalíková,
Zrcadlo od Sázavy
Zdroj: Euro.cz

Sklárny Kavalier

Sázavské Sklárny Kavalier mají svůj podíl na zkoumání vesmíru. K projektu HESS, který Evropská unie nedávno zařadila mezi trojici nejvýznamnějších vědeckých počinů loňského roku, přispěly dodávkami 390 speciálních skleněných desek. Projekt HESS zkoumá vesmír pomocí teleskopů umístěných na náhorní plošině Gamsberg v Namibii a podílejí se na něm i fyzici z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.
Kavalier vyvinul a vyrobil z borosilikátového skla desky o průměru 60 centimetrů. Technici z další české firmy Compas je pak vybrušovali a leštili do podoby zrcadel, z nichž bylo složeno parabolické zrcadlo o průměru dvanáct metrů. „Zakázka pro nás měla díky jejímu uplatnění v mezinárodním výzkumu vesmíru především prestižní a referenční význam,“ říká výkonný ředitel skláren Petr Hübner.
Mezi další prestižní zakázky Skláren Kavalier patří například několik tisíc skleněných desek ve tvaru velké televizní obrazovky pro obložení stěn budovy Nové scény Národního divadla v Praze nebo v roce 2004 výroba největší láhve na víno o objemu 120 litrů pro americkou vinařskou firmu v Kalifornii. Láhev je zapsána v Guinnessově knize rekordů.