Zpackané důchody

23. února 2015, 00:00 - TOMÁŠ RAMPULA
23. února 2015, 00:00

Spořit malým dětem na penzi, jak navrhuje odborná komise, je úplný nesmysl

Komise pro důchodovou reformu v současnosti vládě předkládá návrhy, jak dále postupovat. Situace je opravdu urgentní, jen v následujících 15 letech totiž podle statistik odejde do penze přes dva miliony Čechů.

Úprava prvního pilíře se týká změny výpočtu doby odchodu do důchodu. Právní úprava z pera „Nečasovy vlády“, která nestanovovala žádnou věkovou hranici, příliš nedávala smysl. Opatření založená na extrémně dlouhodobém výhledu vývoje lidské společnosti se obvykle i přes matematickou přesnost v praxi neosvědčí. A pokud nejsou analytici ministerstva financí schopni odhadnout vývoj ekonomiky v horizontu jednoho roku, neexistuje žádný předpoklad, že by se jim mělo něco takového povést u penzí v horizontu desítek let.

DŮCHODOVÍ SPEKULANTI

Návrh na ustanovení revizního systému pro nastavení hranice důchodového věku lze jenom kvitovat. Velmi dobrým opatřením je pravidelně přepočítávat naději dožití u věkové kategorie 25 až 54 let. Ta se dnes u nás pohybuje okolo 75 let u mužů a 81 let u žen. Pokud tato hodnota naděje dožití neporoste, neporoste ani doba odchodu do důchodu. Cílem je stanovit dobu odchodu na odpočinek tak, aby léta strávená v penzi odpovídala zhruba čtvrtině lidského života.

Návrh k druhému pilíři je vyloženě politická věc a nemá smysl ho jakkoli komentovat. Pokud se ale stát k něčemu rozhodne, měl by to udělat hned a naplno. Umožnit vstup do druhého pilíře v okamžiku, kdy je jasné, jak a kdy bude zrušen, je špatným řešením. Nemluvě o vyhazování milionů korun ze státního rozpočtu na podporu lidem, kteří si narychlo druhý pilíř spekulativně založí. Těm se pak na roční spoření v podstatě z našich daní poskládáme všichni.

Odborná komise také navrhuje, jak zatraktivnit třetí pilíř, který dnes využívá téměř polovina občanů Česka, tedy pět milionů lidí. Tyto návrhy jsou celkově také špatné.

Umožnit uzavírat důchodové penzijní spoření občanům mladším 18 let by mělo ve výkladu členů komise přivést rodiče k myšlence, aby svým malým dětem začali spořit na penzi. Pokud se nad tím ale člověk zamyslí, jde o úplný nesmysl. Dětem je rozhodně potřeba spořit, ale ne na důchod. Na to budou mít dostatek času sami, až budou 40 let chodit do práce a pobírat vlastní plat. Naopak, dětem je potřeba pomoct s úspěšným startem do života, spořit jim na bydlení a kvalitní vzdělání.

STÁT PŘIKAZUJE

Další zajímavou myšlenkovou konstrukcí je pokus o zatraktivnění třetího pilíře formou daňového trestu za jednorázový výběr naspořených peněz. Je nesmyslné chtít někoho motivovat, aš si spoří, a zároveň ho potrestat daní, pokud s penězi nebude nakládat, jak si já myslím, že by měl. Jinými slovy, každý, kdo spoří, je podle státu chytrý, že si spoření založí a je schopen celý život peníze na něj ukládat. Ale až přijde do důchodu, je již natolik hloupý, že mu musíme říci, co je pro něho dobré.

V praxi by to mělo vypadat tak, že pokud se rozhodne občan svoje naspořené peníze vybírat postupně po dobu deseti let, daň z výnosu platit nemusí, ale když si při odchodu do důchodu hodlá peníze vybrat jednorázově, bude muset výnosy zdanit. V životě však nastává řada situací, kdy je pro občana vhodné peníze jednorázově vybrat. Třeba má-li před sebou doplacení hypotéky, rekonstrukci domu a spoustu dalších výdajů, které je třeba s ohledem na blížící se stáří udělat. Navrhovaná opatření nejsou pro třetí pilíř žádným zatraktivněním, spíše naopak, možné zájemce o spoření pravděpodobně odradí.

Nejvyšším zatraktivněním spoření na penzi je jednoznačné prohlášení státu, že v důsledku růstu kvality života bude v Česku stále více důchodců. Peníze na důchody nepadají z nebe a jejich množství neporoste tak rychle, jako se bude zvyšovat počet penzistů. Stát by měl svým občanům na rovinu říct, že dlouhodobě garantuje takovou výši měsíčního důchodu, která pokryje základní životní náklady, ale na žádné hezké žití to nebude. Takže pokud se ve stáří chcete mít skutečně dobře, musíte spořit.

Pokud se v důchodu chcete mít skutečně dobře, musíte spořit.

O autorovi| TOMÁŠ RAMPULA, hlavní analytik, Swiss Life Select

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít