Značkovač na podvodníky - Euro.cz

Přihlášení

Značkovač na podvodníky

, Vadim Fojtík,
Značkovač na podvodníky
Zdroj: Euro.cz

Global Fluids Intl.

PRAHA (foj) – Čeští výrobci, prodejci a přepravci pohonných hmot hledají s ministerstvem průmyslu a obchodu cesty, jak zabránit pančování nafty a benzinu. S možným řešením přišla izraelská společnost Global Fluids International (GFI). Firma nabídla svůj systém kontroly pohonných hmot, takzvaný petromark společnosti Unipetrol. Vyplývá to z dopisu, který zaslal generální ředitel GFI Gadi Gonen šéfovi petrochemickému holdingu Pavlu Švarcovi.
V čem spočívá řešení izraelské společnosti? Nejprve se do pohonných hmot vstříkne speciální značkovač, pak již stačí detekčním zařízením kontrolovat, zda benzin nebo naftu někdo cestou ke konečnému spotřebiteli nenaředil.
„Značkovací prvek není radioaktivní, je neviditelný a nelze jej imitovat, odstranit ani pozměnit, je vhodný pro benzin, naftu, alkoholy, rozpouštědla, topný olej, maziva a ropu,“ tvrdí Gonen v dopise, který má týdeník EURO k dispozici. Značkovač navíc neškodí životnímu prostředí, nemění vlastnosti označené látky ani nemá vliv na výkon motorů.
GFI tvrdí, že následná kontrola takto označených látek je jednoduchá a velice přesná. S detektorem, který lze umístit do jakéhokoli vozidla, je pak možné zjistit nejen to, zda byla pohonná hmota zfalšována, ale i jak je vysoký obsah přimíchané látky. „Spolehlivost detekce je 99,5 procenta,“ uvádí Gonen. Jak tvrdí, velmi rychlé výsledky maximálně do pěti minut zaručují, že falšovatel je objeven ještě v době, kdy je detekční tým na místě.
Izraelská společnost uvádí, že systém petromark využívají společnosti z USA, Brazílie, Španělska, Mexika a turecký vládní úřad pro regulaci energetického trhu. Global Fluids International provozuje 600 kanceláří a laboratoří ve 140 zemích světa.