Značka, která nezabrala

29. října 2013, 00:00 - Tomáš Pergler
29. října 2013, 00:00

JZD Slušovice balancuje na hraně konkurzu. Na úpadku firmy zaujmou jména svázaná s politikou i délka insolvence

Před třemi lety to vypadalo, že hvězda slušovického JZD začíná znovu stoupat.

V médiích se tehdy objevila zpráva o kontraktu s farmou z čínské provincie Che-pej na dodávku pěti milionů litrů moravského vína ročně. „Je to velký obchodní úspěch, který nám přinese nemalý zisk,“ pochvaloval si tehdy šéf podniku Josef Drda a připomínal, že Číňané začali spolupracovat se slušovickými experty už v 80. letech, v době zlaté éry družstva.

Jenže firma s přesným názvem JZD Slušovice s. r. o. nemá s bývalým agrokombinátem mnoho společného, jak by se mohlo zdát podle názvu. Podnik sice založili lidé, kteří dříve pracovali pod čerstvě vyznamenaným Františkem Čubou, legendární šéf družstva ale vždycky zdůrazňoval, že nejde o žádné přímé následnictví. Společnost se soustředila hlavně na vinařství a ovocnářství, do avantgardní přidružené výroby s IT nebo biotechnologiemi se nepouštěla. Jednu paralelu mezi bývalým a současným JZD bychom však přece jen našli – ne zrovna slavný konec.

JZD Slušovice s. r. o. je totiž od 7. října v úpadku. Rozhodl o tom Krajský soud v Brně. Insolvenční řízení začalo už loni v březnu na návrh České spořitelny, která se domáhala 15 milionů korun z nesplácených úvěrů a později přihodila další, sedmimilionovou pohledávku. Věřitelé by měli o osudu firmy rozhodnout začátkem prosince. Očekávaný konkurz může teoreticky zvrátit ještě Vrchní soud v Olomouci, k němuž se JZD odvolalo. Rozhodne se pravděpodobně ještě před schůzí věřitelů.

Ani hrozící rozprodávání vinic, sadů a dalšího majetku ovšem samo o sobě nezavdává potřebu se o tuto firmu blíže zajímat. Vždyť kolik společností krachuje v Česku měsíc co měsíc. Navíc když JZD Slušovice mělo už před dvěma lety pouhých sedm zaměstnanců. Tím, co provokuje k pohledu do zákulisí jedné malé zadlužené firmy, jsou jména lidí, kteří se kolem JZD Slušovice vyskytují, a také nestandardní průběh insolvenčního řízení.

Neshody se Zemanem Pokud Česká spořitelna skutečně prosadí díky zástavnímu právu své nároky, bude vedle firmy samotné škodný také Karel Nedbálek, jenž bance ručí několika pozemky. Jeden ze zakladatelů JZD Slušovice s. r. o. z roku 2000 a příbuzný Františka Čuby dnes vystupuje hlavně jako předseda Zemědělského družstva ve Velkých Pavlovicích.

„Nejsem statutár, takže společnost neřídím. Že má banka v zástavě moje pozemky, beru jako riziko podnikání. Náklady v zemědělství často bývají mnohem vyšší než příjmy. To si dnes málokdo uvědomuje,“ postěžoval si Nedbálek týdeníku Euro.

Silný majetkový vliv má také ve vedení dalších firem, včetně společností JZD Slušovice Food a JZD Slušovice – Wine Dietrichstein, založených v roce 2010, respektive 2011 a personálně i vlastnicky spřízněných s JZD Slušovice s. r. o. Vznikly hlavně pro obchod s vínem a podporu Vinařství Dietrichstein, pojmenovaného podle starého šlechtického rodu sídlícího na Mikulovsku.

Nedbálek je na Moravě známý také díky své angažovanosti v různých politických barvách. Dříve býval členem ČSSD, po vzniku Strany práv občanů (SPOZ) ale následoval Čubu a přestoupil ke straně Miloše Zemana. V regionu to před minulými volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2010 dotáhl až na pozici jedničky na kandidátce ve Zlínském kraji. Po několika týdnech od jeho zvolení ale Zemanovci oznámili, že odstoupil, protože prý nedokázal stranu vytáhnout v průzkumech nad pětiprocentní hranici. Podle Nedbálka za tím byly jeho neshody se Zemanem v názorech na ekonomiku.

Posléze přešel do Suverenity Jany Bobošíkové a v uplynulých volbách kandidoval za blok Hlavu vzhůru.

Pomyslná politická stopa SPOZ nicméně v okruhu JZD Slušovice zůstala. Jmenovitě v osobách Zdeňka Zbytka a Jaroslava Masopusta, dohromady polovičních vlastníků JZD Slušovice Food (přičemž majitelem druhé poloviny je Nedbálek). Zbytek před rokem 1989 velel tankovým jednotkám ve Slaném a během listopadové revoluce na sebe upozornil bojovným vystoupením na sjezdu zemědělců, později zbohatl na obchodech v zemích bývalého Sovětského svazu. V posledních letech se stal mecenášem a zároveň šedou eminencí SPOZ. Masopust je pro změnu předsedou Zemanovců v Libereckém kraji a se Zbytkem nepodniká jen v JZD Slušovice Food, ale i ve vedení společností Mold Vin CZ a Mold Vin.

A když jsme u SPOZ, nutno zmínit, že za stranu kandidoval také František Čuba, i když v JZD Slušovice s. r. o. nefiguruje. Nedbálek ale odmítá, že by členství v SPOZ nebo Suverenitě hrála v jeho podnikání s vínem nějakou roli. „Politiku za tím v žádném případě nehledejte. Normálně se stýkáme,“ zdůraznil. Velmi pomalý soud Z návrhu České spořitelny vyplývá, že JZD Slušovice přestalo pravidelně splácet své úvěry na jaře 2011. K vyhlášení insolvenčního řízení pomohly exekuce vyvolané společností Bio Světlá a Finančním úřadem ve Zlíně.

Zdálo se, že půjde o rychlou záležitost a věc směřuje k rychlému vyhlášení konkurzu. Jenže řízení u brněnského krajského soudu nakonec trvalo více než rok a půl. Zřejmě zabralo až to, že spořitelna povolala na pomoc pražskou advokátku Marii Oswaldovou, která začala soud důrazně urgovat.

Aktivita JZD Slušovice během řízení se přitom omezila na dvě žádosti, obě navíc vyzněly do ztracena. V květnu 2012 požádal jednatel Pavel Šenkyřík o prodloužení lhůty pro předložení seznamu závazků, majetku a pohledávek, podle rejstříku ale nic takového nedoložil. V srpnu 2012 Šenkyřík soud žádá o posečkání s rozhodnutím o konkurzu s odůvodněním, že o JZD prý projevil zájem britský investor, který by firmu oddlužil a revitalizoval. „V průběhu tří týdnů dá společnost S&V Financial Ltd. závazné stanovisko k revitalizaci JZD Slušovice s. r. o.,“ napsal a přiložil list s anglicky psaným textem, bez razítka a s nečitelným podpisem, v němž se tato společnost označuje za skupinu zkušených profesionálů odhodlaných využít „jedinečné příležitosti“ ke vstupu do slušovické firmy.

„Závazné stanovisko“ S&V Financial ale k soudu nedorazilo, firma podle britského obchodního rejstříku letos v květnu zanikla.

Šenkyřík pár dnů po odeslání listu přestal být jednatelem JZD Slušovice.

Ovoce za pronájem Spořitelna loni navrhovala, aby soud současně s insolvencí rozhodl také o předběžném opatření, jež by JZD Slušovice zamezilo manipulaci s majetkem. Soud ale oprávněnost takové blokace odmítl. Pokud by rozhodl opačně, možná by se neuskutečnily minimálně dva přesuny.

V květnu 2012 prodalo JZD Slušovice s. r. o. svůj čtvrtinový podíl v JZD Slušovice Food.

Kupujícím byl Karel Nedbálek, který si tak zdvojnásobil svůj původní podíl. Zaplatil 55 tisíc korun, což je o 5000 více než odpovídající podíl na základním jmění.

Letos v květnu potom JZD Slušovice pronajalo část sadů spřízněné firmě JZD Slušovice – Wine Dietrichstein. Jako cenu má pronajímatel získat polovinu z úrody ovoce, nájemce má také hradit provozní náklady a platit úhradu majitelům pozemků. Za nájemce smlouvu podepisoval v úvodu zmíněný Josef Drda. Bývalý předseda představenstva strojírenské akciovky SFI před lety spoluzakládal JZD Slušovice s. r. o., dodnes v něm má majetkový podíl přes společnost Euroforge – SK. A mimochodem, o rok dříve zastupoval JZD Slušovice s. r. o., když firma prodávala svůj podíl v JZD Slušovice Food podnikateli Nedbálkovi.

Elektřina místo plodů Při jednání se soudem JZD Slušovice zastupuje Šenkyřík, ačkoli už není jednatel. V odvolání k vrchnímu soudu uvedl, že společnost „má majetek, který je schopen generovat zisk k uspokojení pohledávek věřitelů“. Podrobněji se ale odmítal o situaci ve firmě bavit.

„Nebudu s vámi hovořit. Vůbec nemusí být úpadek, počkáme na odvolací soud,“ řekl Šenkyřík týdeníku Euro. Nechtěl komentovat ani změny ve struktuře majitelů a v obsazení statutárních orgánů JZD Slušovice po vyhlášení insolvenčního řízení. Aktuálním většinovým vlastníkem je od loňského srpna 22letý Slovák Marcel Húževka, který však na poslední valnou hromadu letos v červnu vůbec nepřišel. Do minulého týdne se soudu přihlásilo 11 věřitelů. S jedním z nich ale JZD Slušovice svůj dluh překvapivě vyrovnalo. Byl to Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který farmářům posílá evropské i národní dotace. Jak vyplývá z přihlášky pohledávky, kontrola SZIF v roce 2011 odhalila, že na půdních blocích nahlášených jako obhospodařované stojí sluneční elektrárna. Platební agentura proto JZD chtěla vrátit zhruba 50 tisíc korun. A po připojení k věřitelům je rychle dostala zpět.

Za zmínku na závěr stojí, že firma čerpala od roku 2005 přes SZIF více než 26 milionů korun. S insolvencí vnější zdroje nevyschly, jen za letošek fond eviduje na přímých platbách 709 tisíc korun.

Ztrátový podnik

Hospodářské výsledky JZD Slušovice (v mil. korun)

Rok 2009 2010 2011

Tržby 0,63 3,02 2,62

Zisk –0,15 0,36 –2,05

Zdroj: Sbírka listin

Loni prý o JZD Slušovice projevil zájem britský investor, zůstalo ale jen u dopisu. 26,8 milionu korun dostalo JZD Slušovice od roku 2005 na dotacích prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondu. Jen za letošek to bylo 709 tisíc korun.

O autorovi| Tomáš Pergler, pergler@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Daňová poradna
Předdůchod a daně: kdo, co, jak a kolik?
Sever proti Jihu I: ekonomické srovnání Korejí
Kdy musí studenti odevzdat daňové přiznání?
10 příkladů, kdy můžete, nebo nemůžete uplatnit slevu na manželku
Auta
Nové generace Porsche 911 budou mít volant a udrží si…
Škoda Kodiaq vs. Hyundai Santa Fe: Zatopí korejská novinka českému bestselleru? Asi ne
Diesel se do Porsche Cayenne přeci jen vrátí. Zatím se ale neví, kdy
Život po životě: 70 let repasí a výroby výměnných náhradních dílů (nejen) na škodovky
Mitsuoka Himiko je japonské retro postavené na prodloužené Mazdě MX-5
Technologie
Cnews FM: Jaké české služby preferujeme nad zahraničními? [podcast]
Sony za tři dny ukáže revoluční Xperii XZ2: opustí hranatý design, Compact zvětší na 5″ a zruší 3,5mm jack
Asus vydává VR brýle. Mají sklápěcí hledí a k snímání pohybu nepotřebují majáky
Airbank spustí mobilní NFC platby „v nadcházejících týdnech“
Z Opery Max je teď Samsung Max. Nový šetřič vám už možná nepojede
Hry pro příležitostné hráče