Zlatý důl Afrika

19. ledna 2015, 00:00 - TOMÁŠ HRON
19. ledna 2015, 00:00

Vůbec největší boom a prostor pro české firmy se v Africe skrývá v technologiích

Exportéři nyní zažívají obtížné období. Kvůli táhnoucímu se a nečitelnému konfliktu Ruska s Ukrajinou spolu se sankcemi Evropské unie a obecně zvýšenému investičnímu riziku na východě Evropy opět přicházejí o svá největší odbytiště. Na východ Evropy nyní proniknou jen ti, kteří kromě dobrých vazeb mají potřebnou dávku odvahy riskovat. Dveře na východ se navíc mohou kdykoli uzavřít úplně.

Je tak načase se rozhlédnout jinde. Přestože se hovoří o tom, že by Česko mohlo začít těžit z obchodu s Čínou, tento trh je pro české exportéry stále těžce dostupný a změna v nedohlednu. Jednou z možností je Afrika.

ČERNÉ TECHNOLOGIE Česko má Africe co nabídnout, stejně jako africké země Česku. Češi do Afriky nejčastěji vyvážejí auta a příslušenství přidružené k automobilovému průmyslu nebo strojírenská zařízení pro výrobní podniky. Poměrně úspěšný je i vývoz textilu s vysokým obsahem bavlny. Tento seznam by se však v brzké době mohl zásadně rozšířit. Vůbec největší boom a prostor pro obchodování se skrývá v technologiích.

Africké státy, zejména pak Nigérie, Keňa a Jihoafrická republika, zažily v posledních pěti letech technologický skok doprovázený vybudováním základní sítě pro internetové připojení. Nové technologie jsou v Africe na vzestupu, ale neobejdou se bez zahraničních investic a know­how. To jsou téměř dokořán otevřené dveře pro české firmy, které dokážou nabídnout kvalitní IT řešení i zboží a služby s vysokou přidanou hodnotou v odvětvích, jako je třeba nanotechnologie.

Ačkoli v současné době tvoří objem exportu do Afriky pouze jedno procento z celkového počtu českého vývozu, v budoucnu by se v zemích, jako je Angola, Etiopie, Ghana či Senegal, mohly české výrobky stát běžnou součástí každodenního života tamních obyvatel.

Také Afrika má ale na oplátku co nabídnout nám. Nerostné bohatství na africkém kontinentu je lákavé a je jen otázkou času, než se i další exportně úspěšné země na tento trh zaměří. Češi se často bojí toho, že v Africe je třeba složitě vyjednávat či tam bují hrozivá korupce. A to přestože je naše historie obchodních styků s africkými zeměmi velmi bohatá. Skvělé zkušenosti mají například společnosti vyvážející pivovarské technologie, které doslova učily Afriku vařit pivo, zejména v 70. a 80. letech.

ZKORUMPOVANÍ SE BOJÍ KORUPCE A korupce? Z posledních průzkumů vyplývá, že korupce v afrických zemích je až o polovinu nižší než v zemích východní Evropy. Není to tak, že by lidé v afrických zemích měli nad hlavou svatozáře, nicméně vynášet jednoduché soudy na základě obecně šířeného mýtu je poněkud úzkoprsá obchodní strategie.

Africké země jsou připraveny na český export a investice. O výhodách nejlépe hovoří čísla. Afrika, to je skutečně obrovský trh, který čítá na 300 milionů obyvatel střední třídy. Tito lidé si mohou dovolit kvalitní české zboží, za které je oproti domácím surovinám potřeba něco málo připlatit.

Poptávka po spotřebním zboží z Evropy je tu obecně vyšší než v kterékoli jiné zemi, kam Češi obvykle své výrobky vyvážejí. I přesto se ale do Afriky ročně vyveze zboží jen za přibližně 27 miliard korun. Pro lepší představu, to je zhruba jen polovina českého měsíčního vývozu do zemí mimo Evropskou unii. To je na kontinent s miliardou obyvatel a 55 státy velmi nízké číslo a naznačuje skrývající se exportní potenciál pro české firmy.

Nové technologie jsou v Africe na vzestupu, ale neobejdou se bez zahraničních investic a know­how.

O autorovi| TOMÁŠ HRON, ředitel Globálního transakčního bankovnictví UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít