Zkrocení fénixe - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zkrocení fénixe

, Tomáš Pohanka,
Zkrocení fénixe
Zdroj: Euro.cz

Continental

PRAHA (tpk) – Další důležitý krok k tomu stát se špičkou mezi dodavateli šasi pro automobilový průmysl se podařil německé společnosti Continental. Minulé úterý dokončila akvizici 75 procent firmy Phoenix za 277 milionů eur. Za akcii německého konkurenta tak Continental zaplatil patnáct eur. Od 4. do 19. července mohou ve druhé vlně odkupu nabídnout Continentalu akcie k prodeji i zbývající akcionáři Phoenixu, kteří se první fáze tendru nezúčastnili.
Výrobce airbagů či pérování pro automobilový průmysl Phoenix se začlení do divize ContiTech, jež by díky tomu měla zdvojnásobit svoje roční tržby na 2,9 miliardy eur a posílit svoji pozici mezi dodavateli. Ve strategickém uvažování Continentalu hraje ContiTech zásadní roli, neboť se koncern hodlá v budoucnu orientovat na dodávky kompletních šasi pro automobilky. Ta přitom zahrnují vše od elektroniky brzdných systémů přes vzduchové pérování až po plastové spoilery a nárazníky.
Dřívější hlavní výrobní náplň německého koncernu – produkce pneumatik – se zatím postupně přesouvá do střední a východní Evropy. V Rusku, Rumunsku a zejména v České republice, kde Continental vlastní otrokovický Barum, v současné době vzniká kolem šedesáti procent plášťů firmy. Barum je přitom největší továrnou na pneumatiky v Evropě a v rámci koncernu patří mezi nejziskovější. V současnosti se navíc rozrůstá o produkci high-tech plášťů pro vysoké rychlosti a další provozy. Proto se do budoucna stále více nabízí varianta, že by Continental do Otrokovic přesunul centrum vývoje i výroby pneumatik.
Definitivní však převzetí Phoenixu zatím není. Evropská komise totiž zahájila šetření, zda akvizice nenaruší konkurenci na evropských trzích v některých oblastech produkce. Generální ředitel Continentalu Manfred Wennemer se domnívá, že by žádné neřešitelné komplikace s antimonopolními zákony neměly nastat. Šetření by mělo trvat maximálně čtyři měsíce.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze