Život po premiérském životě

22. června 2015, 00:00 - Pavel Páral
22. června 2015, 00:00

Expolitici se z byznysu zpátky do politiky nevracejí a vracet se nebudou. A je to dobře

Osudy českých expremiérů, jak je popisujeme v tomto vydání týdeníku Euro, jsou do značné míry odrazem rozháranosti české politiky a její nestability nejen v parlamentu, ale i uvnitř klíčových politických stran. Dokumentuje to skutečnost, že jen Václav Klaus a Vladimír Špidla se dočkali toho, že jim jejich spolustraníci za práci poděkovali pomocí v další životní kariéře.

Klause jeho ODS dvakrát dotlačila na Hrad a Špidlu sociální demokraté nechali zařídit si pěkný důchod v Evropské komisi.

Na druhé straně je realitou, že muži, kteří se v Česku dostali na vrchol politické kariéry,

protože co si budeme povídat, premiér skutečně řídí zemi a prezident jen klade věnce, jsou v rozporu s názorem široké veřejnosti schopni živit se skutečnou prací a nejen politikou. A to i ti, kteří Strakovu akademii opouštějí za poměrně dramatických okolností a péče orgánů činných v trestním řízení. Jako naposledy Petr Nečas, s nímž přinášíme exkluzivní rozhovor o jeho současném působení.

Dokonce se zdá, že zrovna jeho ona trpká a těžká zkušenost s koncem kariéry posílila. Nenašel oporu u žádné velké korporace jako třeba jeho předchůdce Mirek Topolánek, takže se mu začínalo o něco hůře. Nicméně na druhé straně zase není pochyb o tom, že dostává peníze za práci, a nikoli za „minulé zásluhy“. Firmy střední velikosti s podnikáním přesahujícím hranice Česka i evropského kontinentu tak dostaly možnost využít unikátní know-how, které lze získat opravdu jenom ve vrcholné politické funkci. A zřejmě to dokážou využívat dosti efektivně. Ta práce není zdaleka jen o tom, že vizitka expremiéra otevírá dveře všude na světě, jak sám Nečas připouští. Velmi podstatná je znalost vztahů a souvislostí mezi politikou a byznysem a zkušenost ze zahraniční politiky. Pozoruhodné jsou zejména Nečasovy aktivity v Číně, s níž se snažil za svého premiérování urovnat vztahy napjaté z dob přátelství Václava Havla s dalajlamou, a parta dalších Havlových přátel kolem Karla Schwarzenberga mu to pořád kazila. Zřejmě to Číňané nepřehlédli. Nečasovi se prostě daří, a tak lze očekávat, že lukrativních zakázek ještě přibude, až se vyjasní jeho osobní situace. A po nedávném rozsudku v kauze Nagygate to pro něj vypadá velmi nadějně.

Samozřejmě že kariéra v konzultačním a poradenském byznysu vyžaduje schopnost „přestat být šéfem“ a dávat to všem okolo najevo. Možná právě na tom se zasekla civilní popremiérská kariéra Jiřího Paroubka, který asi jediný z bývalých předsedů vlád není schopen pochlubit se nějakým dobrým a zveřejnitelným byznysem. Nakonec i ten Stanislav Gross nějak fungoval v právní kanceláři a nedělal jen zázračné obchody typu Moravia Energo.

Je nicméně faktem, že expolitici se z byznysu zpátky do politiky nevracejí a vracet se nebudou podobně, jako je tomu v jiných zemích. A je to dobře. Na debaty o konfliktech zájmů nám stačí jeden byznysmen na současné politické scéně víc než dost.

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Minecraft v roce 2018 dostane velkou aktualizaci Aquatic. Co přinese?
Seznam Email bude bezpečnější. Konečně přijde dvoufázové ověření
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít