Živnostníci si ulili miliony

14. dubna 2014, 00:00 - Adéla Čabanová
14. dubna 2014, 00:00

Všeobecná zdravotní pojišťovna hledá stopy po dlužném pojistném v daňových přiznáních

Zdravotní pojišťovny už nikdo neošidí o nic snáz než finanční úřad. Analytici a kontroloři pojišťoven dostali data z daňových přiznání. Kdo se jako živnostník nepřihlásil k platbě zdravotního pojištění a spoléhal na dřívější nepropojenost informačních databází mezi finančním úřadem a zdravotní pojišťovnou, ať si chystá úspory.

Všeobecná zdravotní pojišťovna vzala centrální data a posvítila si na všechny, kdo uvedl jiné příjmy v daňovém přiznání a v přehledu pro pojišťovnu. Nově tedy nekontrolovala pojišťovna jen to, jestli OSVČ platí správně podle přehledu, který od ní získala, ale srovnávala plošně svá data s údaji z přiznání k dani z příjmu.

„Vymáhané nedoplatky se pohybují od tisíců do desítek tisíc korun,“ uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý. A mohly by být i vyšší, kdyby v kontrolovaných letech neplatil strop pro zdravotní pojištění. Největší rozdíly ve vyměřovacích základech přiznaných pojišťovně a bernímu úřadu byly i v řádech milionů.

Celkový výsledek z kontrol za roky 2009 a 2010 je zatím sečtený na 30 milionů korun. „Tato suma se skládá ze dvou částí: dodatečného příjmu z pojistného a příjmu z penále.

Kromě toho existuje ještě třetí částka, což je pravomocně vyměřené, ale dosud nevymožené pojistné a penále. Takže lze konstatovat, že toto není určitě konečné číslo,“ dodává Tichý. Neschová se nikdo Data teď mají k dispozici i ostatní zdravotní pojišťovny. I jejich nedbalí pojištěnci z řad OSVČ budou muset brzy vysvětlovat nesrovnalosti. Porovnání údajů totiž VZP dělala nejen za své pojištěnce, ale coby správce centrálního registru zdravotního pojištění pro všechny pojišťovny.

„V březnu letošního roku jsme obdrželi prostřednictvím Svazu zdravotních pojišťoven od centrálního registru VZP soubor dat na základě smlouvy o poskytování dat mezi Generálním finančním ředitelstvím a VZP, který se týkal informací o našich pojištěncích za roky 2011 a 2012, kteří v těchto letech podali přiznání k dani z příjmů fyzických osob,“ potvrdila Hana Richterová, vedoucí oddělení výběru pojistného Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. „V současné době tato data posuzujeme a zpracováváme. Namátkou bylo zatím zjištěno, že zhruba 3,5 tisíce pojištěnců za rok 2011 sice podalo daňové přiznání, ale nepodali přehled OSVČ naší zdravotní pojišťovně. Tito budou v nejbližším období obesláni výzvou k podání přehledu nebo přímo ke kontrole,“ upřesnila Richterová.

Data ze srovnání přehledu pro pojišťovnu a přiznání pro finanční úřad budou pro zdravotní pojišťovny vítaným doplňkem ke stávajícím kontrolním systémům. I ty se ovšem v poslední době zlepšovaly.

„O úspěšnosti kontrolního systému České průmyslové zdravotní pojišťovny svědčí i poměrně vysoké nárůsty pojistného vybraného od OSVČ - například v roce 2013 nárůst o 41 procent,“ uvedla Elenka Mazurová, mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny.

Počítá se s tím, že komplexní porovnání údajů finančních úřadů a pojišťoven nebylo rozhodně jednorázovou akcí. Všeobecná zdravotní pojišťovna už zpracovává údaje za další roky. V jednání je, jak často se budou tyto údaje prostřednictvím centrálního registru zjišťovat.

Dva roky jednání Dát dohromady data zdravotních pojišťoven a finančních úřadů bylo složitější, než by se mohlo zdát. Jednání VZP coby správce centrálního registru pojištěnců s generálním finančním ředitelstvím započala v roce 2011 poté, co došlo k centralizaci registrů pojišťoven a finančních úřadů. Předtím se vzájemnou spoluprací blýskly jen některé regionální pobočky.

„Snaha o podobné propojení údajů probíhala již v minulosti. Dříve bránily plošnému porovnání například necentralizované databáze údajů na obou stranách. Ale i v posledních letech nebylo jednoduché doladit veškeré právní náležitosti,“ vysvětluje Tichý.

Jedna z překážek vyplynula z toho, že daňový úředník nemá ponětí o tom, jakou zdravotní pojišťovnu má který živnostník. Poslat každé pojišťovně všechna data přitom nejde, o cizích pojištěncích na ně nemají právo.

„Tento problém jsme vyřešili zapojením centrálního registru pojištěnců, a každá zdravotní pojišťovna tak obdržela již očištěná data o svých pojištěncích,“ popisuje Tichý jeden z detailů, kvůli kterým jednání o porovnání databází trvala poměrně dlouho.

Pod detektivní lupou Když už data z finančního úřadu VZP získala, zjistila, že práce s databázemi nebude úplně jednoduchá. Mluvčí VZP nazývá porovnání dat úřadů detektivní prací. Někdy je problematické už jen ztotožnění osoby, která podala přiznání a přehled pro pojišťovnu. Potom z počítačového srovnání údajů o příjmech ze dvou různých formulářů vyplynou i rozdíly, které jsou opodstatněné. Výpočet základu daně a základu pojistného je totiž různý, třeba při příjmech z jiných zemí Evropské unie, autorských práv nebo při ukončení činnosti.

Ty analytici VZP odfiltrují dříve, než osloví domnělé dlužníky.

Část odhalených nedoplatků vyplývá z toho, že se osoba samostatně výdělečně činná vůbec nepřihlásí k platbě zdravotního pojištění. Jindy ale překvapivě vyplní sice oba formuláře, jak daňové přiznání, tak přehled pro zdravotní pojišťovnu, napíše do nich ale rozdílné částky. „Důvodem těchto problémů může být neznalost, chyba (překlep) nebo i úmysl na straně poplatníka,“ říká Tichý.

Nabízí se otázka, jestli je výsledek - prozatím 30 milionů za dva zkontrolované roky - úměrný vynaložené práci. Podle VZP to řádově odpovídá očekávání, se kterými do kontroly šla.

Nezdravé dluhy

Závazky a příjmy z pojistného u VZP (rok 2012)

Pohledávky za plátci pojistného 18,94 mld. Kč

(nezaplacené pojistné 14,55 mld. Kč a pohledávky

z příslušenství k pojistnému za 4,39 mld. Kč)

Celkové příjmy z pojistného 148 mld. Kč

Uhrazené dlužné pojistné a penále 2,45 mld. Kč

Zjištěné dluhy 19 445 případů

Vyčíslené penále 24 369 případů

Odpisy neuhrazeného pojistného, 3,07 mld. Kč

penále a pokut

Zdroj: Výroční zpráva VZP

Největší rozdíly ve vyměřovacích základech přiznaných pojišťovně a bernímu úřadu byly i v řádech milionů. Porovnání údajů VZP dělala nejen za své pojištěnce, ale coby správce centrálního registru zdravotního pojištění pro všechny pojišťovny.

O autorovi| Adéla Čabanová * cabanova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít