Zemřel Roland Peugeot

25. ledna 2016, 00:00 - LUBOŠ HEGER
25. ledna 2016, 00:00

Byl sice „jen“ předsedou dozorčí rady, ale přesto je označován za jednoho z nejvýznamnějších průmyslníků Francie

Proč byl tak významný? Protože Peugeot PSA je ve Francii čímsi jako Škoda Auto v Česku. Obstarává více než polovinu domácí autoprodukce a zaměstnává až 100 tisíc lidí. Dokonce i v postindustriální Francii je s automobilismem tím či oním způsobem spojené každé desáté pracovní místo. Vnuk zakladatele automobilky Roland Peugeot (20. března 1926 – 6. ledna 2016) se zapsal do historie zejména tím, že v čele dozorčí rady a s posvěcením státu pomáhal v roce 1976 s převzetím krachujícího rivala, totiž Citroënu.

Tímto krokem vybudoval z víceméně lokální značky mezinárodní gigantický podnik Peugeot PSA, který je dnes s prodejem okolo 1,7 milionu vozů druhým největším výrobcem automobilům v Evropě a postupně expanduje do světa.

ÚNOS DÍTĚTE

Roland je první z rodu Peugeotů, jenž získal vzdělání na Harvardu. K rodinnému byznysu se připojil ihned po ukončení studií v roce 1951 a zastával ve firmě celou řadu pracovních pozic. Jakožto viceprezident se stal obětí do té doby bezprecedentního násilí, když mu neznámí pachatelé unesli na jaře 1960 tehdy pětiletého synka Érica a jako výkupné žádali půl milionu („nových“) francouzských franků. Roland únoscům bez vědomí policie výkupné zaplatil a se synkem se o 57 hodin později šťastně shledal. Tisk tehdy nahlas spekuloval, jestli snad má společnost vzít na vědomí existenci „poctivých zločinců“ na jedné straně a neschopné policie na druhé.

V čele dozorčí rady stál Roland od roku 1972 až do roku 1998. V této době proběhla rozsáhlá modernizace a do vedení se dostali vůbec poprvé lidé bez příbuzenských vazeb na rod Peugeotů (třeba Jacques Calvet).

Načas Peugeot PSA dokonce převzal evropské firmy Chrysleru a vytvořil novou značku Talbot, která ovšem neměla dlouhého trvání. Společnost si akvizicemi nadělala velké dluhy a prodeje nebyly takové, aby se Talbot udržel nad vodou přes celá 80. léta.

ZTRÁTA VĚTŠINY

Roland Peugeot odstoupil z vrcholných funkcí v roce 1998, jako poradce ovšem zůstával stále po ruce a vedení s ním konzultovalo kdejaký krok. V závěru minulé dekády byl proto přímým svědkem krize automobilového průmyslu a v roce 2014 musel spolknout hořkou pilulku, když vláda za účelem rekapitalizace podniku koupila 14 procent akcií Peugeotu a dalších 14 procent prodala čínské státní automobilce Dongfeng. Firma si tak přišla asi na tři miliardy eur, ovšem rodina Peugeotů poprvé ztratila kontrolu nad automobilkou, neboť drží též rovných 14 procent akcií.

Roland se vyznačoval skromným vystupováním, do práce vždy jezdil v nejmenším modelu, který automobilka vyráběla, totiž Peugeotem 104. Zároveň byl ovšem předsedou Francouzské golfové federace a několika dalších golfových a automobilových klubů. Kdysi unesený synek Éric Peugeot (60 let) se většinu času zabývá jinými než firemními záležitostmi, ředitelem rodinného holdingu Etablissements Peugeot Freres je Rolandův druhý syn Jean­Philippe Peugeot.

O autorovi| LUBOŠ HEGER, heger@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít