Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Pomozte ochránit uživatele internetu a zachovat svobodný internet

12. září se bude v Evropském parlamentu hlasovat o evropské směrnici o autorském právu.…

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Kanceláře se čím dál rychleji mění, práce v nich stejně tak. Jak funguje moderní…

Konec výmluvám a začátek mluvení anglicky se blíží!

Lidský druh je mistrem ve vymlouvání se. Vymlouváme se na počasí, na únavu, na děti, na…

Zemní plyn si zaslouží podporu

24. července 2017, 00:00 - David Tramba
24. července 2017, 00:00

Je n ám blízký koncept smart cities, ke kterému patří i náhrada benzinu a nafty za ekologicky přijatelnější zemní plyn, říká Pavel Janeček, předseda představenstva Pražské plynárenské

Málokterá energetická společnost v Česku se za posledních pět let proměnila tak výrazně jako Pražská plynárenská. Na počátku roku 2014 ji stoprocentně ovládlo město Praha, které vyplatilo druhého velkého akcionáře - německý E. ON. Krátce poté následovala kompletní obměna top managementu. Do vedení se dostali noví, mladší manažeři, přičemž funkce předsedy představenstva se ujal Pavel Janeček.

Po prvotních úvahách o prodeji obchodní divize, o niž se vážně zajímal ČEZ i holding EPH, se nakonec vedení hlavního města Prahy rozhodlo ponechat si pod kontrolou obě nejvýznamnější aktivity - síť plynovodů i prodej plynu. Pražská plynárenská se má do budoucna stát jedním ze základních kamenů městského holdingu, který má sdružit veřejné služby od energetiky přes vodárenství až po svoz odpadu.

* • Pokud by vás teď předvolali na magistrát a chtěli znát vaše výsledky za tři roky ve funkci, co byste jim řekl?

• Vzal bych s sebou výroční zprávu a ukázal čísla za jednotlivé firmy i celý koncern. A také představil změny v portfoliu služeb za poslední více než tři roky. Dnes prodáváme nejen zemní plyn a elektřinu, ale také služby spojené s dodávkou energie. Jsme schopni našim zákazníkům pomoci v krizových technických situacích. Když vám v zimě přestane fungovat kotel či bojler, zavoláte na pohotovostní linku a máte jistotu, že vám v krátké době bude zařízení opraveno. Tím pomáháme občanům i městu ajeho vedení.

* • Některá města sice vlastní teplárnu či vodárnu, ale plynárenství v rukou města je v Praze unikátní. Jaké plány s vámi má metropole do budoucna?

• Pokud chcete reálně rozhodovat o městě nebo celé zemi, musíte mít pod kontrolou klíčové průmyslové obory včetně energetiky. Modelem mohou být Stadtwerke v německých městech. Pražská plynárenská patří mezi společnosti, které budou v první fázi zařazeny pod městský holding. Já tu myšlenku plně podporuji. Struktura a další postup by měly být jasné v průběhu letošního a příštího roku.

* • Předloni jste marně usilovali o plynové kotelny, které Pražská teplárenská prodala skupině Veolia. Máte stále zájem o vstup do oblasti výroby elektřiny a tepla?

• O plynové kotelny na levém břehu Vltavy jsme měli vážný zájem, chtěli jsme je rekonstruovat nebo nahradit za kogenerační jednotky. Bohužel to nevyšlo, ale takový je život. Nemyslím si, že bychom se měli srovnávat s velkými energetickými skupinami a dělat všechno. Zůstaneme utoho, co děláme dnes, a chceme v tom být nejlepší. Co se týká kogenerační výroby energie, máme dceřinou firmu Prometheus, která tyto služby zájemcům nabízí. Zabýváme se projekty typu EPC, které jsou financovány z energetických úspor, což je určitě cesta k rozvoji našich aktivit.

* • Jaké další rozvojové plány pro nejbližší roky máte?

• Máme celou řadu plánů voblasti vytápění, dopravy i doprovodných služeb. Chceme zabránit poklesu počtu zákazníků, kdy část domácností ruší plynové přípojky a přechází od plynu k elektřině. Spotřeba proto dlouhodobě klesá o dvě až tři procenta. Považuji to za problém. Další problém nám přináší přístup Evropské unie, která hází zemní plyn do jednoho pytle s uhlím, a navíc odrazuje lidi od plynu opakovaným zpřísňováním nároků na emise a takzvaný ekodesign spotřebičů. Přitom nejjednodušší způsob, jak emise snížit, je posílit roli zemního plynu v dopravě.

* • Čím k tomu sami přispějete? Vybudujete více plnicích stanic se stlačeným plynem?

• Stanic už je v Praze dostatečná hustota. My sami jich na území hlavního města provozujeme sedm a tři další se chystáme letos otevřít. Cílový stav je 25 až 30 plnicích stanic na celém území republiky. Spolupracujeme s automobilkami Škoda a Fiat, nabízíme našim zákazníkům až 30procentní slevu na nákup auta s pohonem na plyn. Díky slevě se jejich cena dostává na úroveň aut s klasickým pohonem. Speciálně mezi živnostníky dnes roste zájem o dodávky značky Fiat na CNG. V Praze též přibývá taxíků na plyn, Česká pošta také nakupuje auta na CNG. Na zemní plyn přešlo přes 80 procent vozidel Pražských služeb. My sami v Pražské plynárenské jdeme příkladem, máme 90 procent aut na CNG. Kromě toho nabízíme aplikaci, kde lze snadno všechny, nejen naše, plnicí stanice dohledat, plánovat cestu a podobně. •

O autorovi| David Tramba, tramba@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Platíte víc za vlak kvůli slevě pro studenty a důchodce?
Za černý odběr elektřiny jsou vysoké pokuty. Jak se mu vyhnout?
Kdy vzroste rodičovská o 40 tisíc? A koho se zvýšení bude týkat?
Kdy se v ČR zakáží zvířata v cirkusech?
Práva poškozených při dopravní nehodě: kdy se nevyplatí policii nevolat?
Auta
Škoda Octavia G-Tec je rychlejší. Tisíc kilometrů s ní ale…
IAA Hannover 2018: Budoucnost užitkových aut? Hybridní, elektrická a autonomní
Euro NCAP: Volkswagen Touareg a Audi A6 za pět, Tourneo za čtyři a Jimny pouze za tři
Kvíz: Víte, kolik dostanete bodů za tyto přestupky?
Za volantem Alpine A110: Svezli jsme se autem, které v ČR jen tak nepotkáte
Technologie
Další kontroverze CCleaneru. Aktualizoval se, ačkoli jste mu to zakázali
Renault, Nissan a Mitsubishi nahradí svůj infotainment Androidem
Nový ARM procesor pro servery jde na trh: 32jádra Ampere eMAG budou v serverech Lenovo
Nové aktualizace od Microsoftu. Ve Windows 10 v1803 bylo opraveno 54 chyb
Je Windows 10 build 17763 finální vydání? Teď sestoupil do Slow ringu
Hry pro příležitostné hráče