Země datacentrům zaslíbená

09. února 2015, 00:00 - Jan Sedlák
09. února 2015, 00:00

Evropská unie pošle do Česka půl miliardy na stavbu datových center. Soukromým provozovatelům se to nelíbí

Z České republiky se stává ráj regionálních datových center postavených za evropské peníze. Do projektů mimo Prahu či Brno se běžní soukromí investoři příliš nehrnou, protože jim nevycházejí propočty návratnosti. Výjimek potvrzujících pravidlo je jenom pár. Webhostingová společnost Forpsi si vybudovala sídlo a datové centrum v domovské jihočeské vísce Ktiš a České Radiokomunikace nyní zvažují rozšíření svých datových komplexů z Prahy také do Brna, Ostravy a Zlína.

Firma ale využívá prostředků od mateřské investiční společnosti, která v rozvoji ICT byznysu vidí pro České Radiokomunikace budoucnost. A také jí zbyly volné prostory po přechodu z analogového na digitální televizní vysílání. Ostatní hráči na trhu opakují: budovat datová centra v regionech nemá smysl.

Dotační program Operační program Podnikání a inovace (OPPI) se nicméně (i ze své „rozvojové“ podstaty) snaží tyto investiční bariéry překlenout a pomáhá ke vzniku hned třem velkým projektům. Díky OPPI do Česka na datová centra přiteče téměř půl miliardy korun. Nejde přitom pouze o peníze na stavbu samotných budov, stavební úpravy či přívod potřebných optických datových spojů.

Z dotací je možné zaplatit i další nutné vybavení, třeba servery, datová úložiště, sítě, klimatizaci a chlazení, záložní dieselové napájení, a dokonce marketingové aktivity.

Ne všichni vydrží Současní komerční provozovatelé datových center, cloudů a dalších serverových služeb to logicky nevidí rádi. Argumentují například tím, že oni si musejí na veškeré vybavení vydělat, pak zaplatí daně a z těch se pak vlastně podporuje jejich přímá konkurence. Navíc do oblastí, kde je návratnost vysoce diskutabilní. Je otázkou, co se stane, až dotace dojdou. Několik podobných projektů už v Česku v minulosti skončilo, třeba v Uherském Hradišti a aktivity Synotu.

„Bylo to otevřené výběrové řízení, přihlásit se mohl každý,“ říká k tomu pro týdeník Euro Martin Kolář. Ten stojí za datovým centrem nazvaným Rondel, které by ještě letos mělo začít fungovat u stejnojmenného kruhového objezdu v Ústí nad Labem. Kolář na projektu spolupracuje s IT firmou AMI Praha a společně na celou akci získali dotaci ve výši 30 milionů korun. Soukromí investoři pak přidají stejnou částku.

Rondel využije budovu vedle ústeckého sídla společnosti O2, a bude tak mimo jiné těžit ze zavedené internetové infrastruktury.

Od začátku je plánován jako menší objekt, jenž nemá příliš velké ambice lákat velké zákazníky. Komárkův obláček Teď ale k větším číslům. Ještě v dubnu by v ani ne třítisícové obci Lužice u Hodonína mělo otevřít datové centrum, jehož stavba vyjde na zhruba 225 milionů korun.

Evropská unie přispěje více než polovinou – dá 127 500 tisíc korun. Realizaci má na starost společnost DataSpring, ještě donedávna známá jako Centrum ICT služeb. Za ní jako vlastník stojí investiční společnost KKCG miliardáře Karla Komárka. Konkrétně jde o odnož KKCG Entertainment & Technology N. V. zaregistrovanou v Nizozemsku.

KKCG chce u Hodonína vybudovat prostor nejenom pro servery a technologie zákazníků, ale rovněž vlastní cloudové služby. To přitom podle informací týdeníku Euro nejdříve nebylo v plánu. „Původně se to celé projektovalo pro potřeby skupiny KKCG, ale nakonec je to tak veliké, že by se ty jejich servery krčily někde v koutě. Proto se rozhodli, že se bude dělat i komerční provoz,“ popisuje jeden z lidí obeznámených se situací.

DataSpring už jedno datové centrum provozuje a letos by mělo dojít k jeho rozšíření.

V Praze běží mimo jiné infrastruktura pro Sazku, která rovněž spadá do portfolia KKCG. Na novém hodonínském projektu s KKCG jednu dobu spolupracoval také Martin Kanda, bývalý generální ředitel společnosti Casablanca, jež provozuje jedno z nejvýraznějších datových center v Česku.

Prozatím největším podpořeným projektem je Technologické centrum Písek (TCP).

To už několik měsíců stojí na místě bývalých kasáren a celkově vyšlo na 450 milionů. Vše se točí kolem tamního podnikatele Jaromíra Grégra. Jeho společnost z vlastního investovala 40 milionů, 160 milionů pokryl úvěr a dalších zhruba 250 milionů pak dala právě EU.

TCP zaměstnává kolem 50 lidí a kromě samotného datového centra se snaží do několika kancelářských prostor lákat také technologické firmy z regionu. Hlavní náplní podnikání má být nicméně rozlehlé datové centrum o třech sálech. To je určeno jak pro techniku zákazníků, tak pro samotný TCP Cloud, na kterém spolupracovali třeba s IBM. „Díky dotacím jsme si mohli pořídit takové vybavení, které v této zemi není tak často k vidění,“ říká ředitel TCP Radovan Polanský, „chtěli jsme to tady celé postavit jako datové centrum nové generace.“ Technologicky lze o TCP jenom těžko pochybovat a centru se podařilo nalákat i chytré mozky. Do spolupráce se zapojují také univerzity – vedle pražského ČVUT i místní univerzita z Hradce Králové. To všechno ale může lehce přehlušit obří, téměř půlmiliardová investice a diskutabilní návratnost. V Písku chtějí výrazně cílit rovněž na zákazníky z Prahy, kteří to mají necelou hodinu autem. Pořídili si kvůli tomu velice kvalitní datovou linku.

Datová desítka Jenže i v Praze se dějí věci a do nových center zde proudí ještě více peněz, než kolik jich jiným subjektům pošle Brusel. Čtvrtmiliardy z vlastní kapsy do nového komplexu ServerPark vloží společnost VSHosting. Hostivařské centrum otevře ještě v první polovině tohoto roku a bude mít rozlohu 1500 metrů čtverečních. VSHosting, který technicky zajišťuje provoz třeba významným českým zpravodajským serverům a dalším webovým službám, původně žádal o dotace. Jako pražský podnik ale na ně nedosáhl.

„Jde o největší datacentrový projekt, který česká hostingová společnost staví na zelené louce,“ říká výkonný ředitel VSHostingu Damir Špoljarič, „věříme, že už jsme tak velcí, že se nám vlastní datacentrum vyplatí.“ Mluví i o větší expanzi do zahraničí: „Od roku 2012 realizujeme expanzi do Spojených států, kde dokážeme zaujmout třeba cenou. První zázemí máme v Austinu v Texasu a chystáme se také do Brazílie. To je pro nás logický krok, kam jít dál, není tam taková konkurence.“ VSHosting má aktuálně zhruba čtvrtinu ze tří tisíc zákazníků ze zahraničí, poměr s těmi českými chce vyrovnat.

Miliardovou investici pak plánuje nové malešické datové centrum společnosti TTC. To za tuto částku chystá otevřít na středo- a východoevropské poměry skutečně monstrózní prostory s celkovou rozlohou osm tisíc metrů čtverečních (pro zákazníky to bude polovina). TTC v současné době provozuje datové centrum o rozloze 1600 metrů čtverečních.

„Už asi dva roky musíme odmítat klienty, máme plno,“ říká šéf TTC Radek Majer. Nový komplex by měl otevřít ještě letos. TTC se vedle toho v Česku poohlíží také po případných akvizicích. Firmu zajímají datová centra v Praze a okolí.

Ještě letos chce vlastní datové centrum v Horních Počernicích otevřít rovněž Seznam.

Postupně do něj investuje 200 milionů korun. Budova už stojí a v těchto dnech se bude kolaudovat a křtít. Poté odstartuje několikaměsíční přesun techniky právě ze současného centra TTC, které Seznam opustí.

Jako hlavní lokalitu služeb, jež představují obří část českého internetu, bude mít svůj nový objekt a jako zálohu si ponechá prostor v centru Nagano provozovaném O2. Seznamu by se investice měla začít vracet v řádu let.

Vzhledem k rozsáhlým plánům v oblasti videa (Stream.cz a ještě větší investice do produkce vlastních pořadů) se každopádně nový datový barák bude hodit. l

Vidíme, že firmy z našeho regionu vozí své servery a další technologie do datových center v Praze, a myslíme si, že je to škoda a že by mohly mít své zázemí u nás. Původně se to celé projektovalo pro potřeby skupiny KKCG, ale nakonec je to tak veliké, že by se ty jejich servery krčily někde v koutě. Proto se rozhodli, že se bude dělat i komerční provoz.

O autorovi| Jan Sedlák, sedlakj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít