Zemanův oxymóron aneb Etika progresivních daní

25. března 2013, 00:00 - Mirek Topolánek •
25. března 2013, 00:00

Progresivní zdanění křiví společnost, vysává střední třídu a jeho propagace je čirý populismus

Miloš Zeman ve svém inauguračním projevu ani nepřekvapil, ani nepohoršil.

Názorová konzistence je určitě jeho výhodou. Mám ho rád. Nenudí, i když s ním nesouhlasíte. Přestože český prezident zatím naštěstí nemá žádnou reálnou možnost přímo měnit legislativu, stojí za zmínku jeho „programové“ priority. Zastavím se u obhajoby progresivních daní.

Mluvíme-li o daních a jejich etickém rozměru, nedej bože o etice progresivních daní, dostáváme se z prostředí exaktní vědy – ekonomie (která se etickým, tedy v zásadě subjektivním soudům vyhýbá) na tenký led filozofie, politiky a ideologie, které jsou na střetu konkurenčních pohledů, motivací a preferencí založeny. Pro ekonoma je tudíž sousloví „etické daně“ klasickým oxymóronem, protimluvem.

Můj první závěr: Miloš Zeman nepreferoval etická, ale spíše ideová východiska.

Úvodem si vypomohu citátem z druhého listu svatého apoštola Pavla Korintským: „Každý ať dává podle toho, jak se ve svém srdci předem rozhodl, ne s nechutí ani z donucení.“ Celé křesťanské dějiny nás učí, že dar má smysl nejen pro příjemce, ale i pro dárce. Pokud někomu silou zákona něco vezmu, například formou daní, a dám to druhému, pak ani ten, komu bylo vzato, ani ten, kdo vzal, nejsou opravdovými dárci a obdarovanými. Jaká etika je tedy v donucení obsažena?

Amorální závislost Nárůst státu a jeho agendy, zvýšení podílu veřejného sektoru na tvorbě HDP a přerozdělovací mechanismy vedly k logické potřebě zabezpečit vyšší rozpočtové příjmy, tedy ke zvýšení daní. Bohatí se naučili daně obcházet a neplatit, neboť kdo by platil státnímu a neosobnímu otesánkovi? Masivní přerozdělování naučilo potřebné, a navíc i černé pasažéry sociálních systémů brát dar jako svůj nárok, který jim musí být poskytnut. Jako právo, které jim musejí zdravější, mladší, bohatší a úspěšnější garantovat. Tímto se dostává stále větší počet lidí, tedy voličů, do závislosti na státu.

Časem si tato závislá většina demokraticky prosadila i kodifikaci práv a nároků do ústav, kodexů, listin. Základní práva – právo na život, na soukromí a na ochranu legálně nabytého majetku nabobtnala do nebývalých rozměrů. Závislá většina se slastně protahuje v sociálních sítích a skutečně potřební živoří. Vždyť přece veřejné rozpočty jsou tak tučné a dávají na ještě větší nesmysly, než je moje potřeba, říkají si senioři, nemocní, chudí a handicapovaní, ale i úředníci, učitelé, lékaři, policajti, hasiči, dopraváci, vojáci, říkají si to i příjemci dotací, subvencí a konzumenti státních a veřejných zakázek. A všem to připadá málo.

Kvalita každé společnosti se správně hodnotí podle schopnosti postarat se o ty, kteří toho sami nejsou schopni. Souhlas. Nakonec ale platí daně a za jejich neplacení je penalizována právě ta skupina lidí, která garantuje rozvoj, inovace, vyšší produktivitu, úroveň sociálních služeb a jako jediná vytváří přidanou hodnotu – vzdělaná střední třída. Progrese v daních vždy nejvíce vysává tuto skupinu, její potenciál, ničí její motivaci ke zlepšení, k úspěchu, k tvorbě hodnot a nakonec i k placení daní. Je to vrcholně neetické! Státní přerozdělování, notabene progresivní zdanění není tedy naplněním oné křesťanské teze, která mluví o potřebě starat se o potřebné.

Vzhledem k dopadům je tady můj druhý závěr: Miloše Zemana nezajímal ani ekonomický rozměr progresivních daní.

Pro obhajobu daní použiji mainstreamový ekonomický názor. Pokud daně slouží k udržení a zajištění systému vlastnického práva, tak je daň nejenom legální, ale i legitimní jako přijatá dobrovolná povinnost. To, že dnes veřejný sektor nabobtnal z feudálního desátku na neuvěřitelných 40 až 50 procent HDP, je dáno vývojem, který pozitivní určitě není, a obhajoba progresivních daní je tudíž podobná hašení požáru benzinem. Trend musí být zcela opačný. Jinak západní civilizace podlehne globálnímu souboji a evropský stát blahobytu, tj. EU, skončí v propadlišti dějin jako římská říše. To by měl prezidenteurofederalista do svých hrátek s progresivní daní zakalkulovat, protože jinak by platil závěr číslo tři: Miloš Zeman v sobě zapřel i úspěšného prognostika.

Pokřivený trh Neúprosným zrcadlem etiky naší společnosti je trh. Trh za krizi nemůže. Mohou za ni politické chyby, etické poklesky, neodpovědnost, nenažranost a populismus. Trh je pokřiven nejrůznějšími lobbistickými tlaky a parciálními zájmy. A je jedno, odkud tyto tlaky a zájmy přicházejí. Zda od firem, odborů, nebo jsou důsledkem touhy politiků koupit si hlasy voličů. Vyhovění těmto tlakům je vždy vítězstvím silné a dobře organizované nátlakové menšiny nad rozptýlenou a neorganizovanou většinou.

Vždy jde o dobývaní renty – to je ona známá Buchananova veřejná volba. Ona odhaluje kořeny naší současné krize. Stejně jako krizí minulých a budoucích. Ty kořeny mají svá jména: protekcionismus a populismus. Často je ovšem obtížné odlišit jedno od druhého.

Snaha preferovat některé firmy na úkor jiných, stejně jako neodpovědné rozdávání dárečků občanům jdou obvykle ruku v ruce a tleskají tomu jak velké korporace, tak odboráři. Proto těmto skupinám nevadí neetické zvyšování daní úspěšným, odpovědným, samostatným a pracovitým, skutečným lidem práce. Je to více než neetické, je to proti samotným principům svobodné společnosti.

Závěr číslo čtyři: Miloš Zeman se tímto návrhem projevil jako populista.

Existují tedy čtyři hodnoty, které jsou rovnocennými součástmi naší křesťanské etiky: svoboda, odpovědnost, spravedlnost a solidarita. Tyto hodnoty dnes nejsou v rovnováze, kyvadlo je dlouhodobě vychýleno ve prospěch druhých dvou. Progresivní daně fatálně ohrožují základy svobodné společnosti, nabourávají pocit odpovědnosti za sebe i za druhé. Nejsou ani v náznaku spravedlivé, podobají se spíše sociálnímu výpalnému, a už vůbec nejsou solidární ve smyslu dobrovolné, nevynucené vzájemnosti, tedy námi hledané etiky.

Třídní boj pokračuje Proč tomu tak je? Nejlépe to zřejmě řekl sociální psycholog Gustave Le Bon: „Davy nikdy nežízní po pravdě; odvracejí se od skutečností, které se jim nelíbí, a zbožňují raději klam, když je oslňuje. Kdo v nich umí vzbudit iluze, ovládne je velmi snadno, kdo se je snaží zbavit iluzí, stane se vždy jejich obětí.“ Progresivní daně jsou přesně tím klamem a iluzí, kterými se lidé nechávají manipulovat a ovládat. Mýtus progresivních daní vyvolává ze záhrobí duchy malosti, závistí, průměrnosti a probouzí ty nejtemnější lidské pudy. Progresivní daně jsou neetické z povahy věci a jsou pouze neodpovědným a populistickým nástrojem nového třídního boje, zabaleného do cukrátka populismu, mocenských ambicí a evropského sociálního bludu.

Budiž nám nebe milostivo!

Je jasné, že Miloš Zeman sám progresivní daně nezavede. I Václav Klaus uděloval do podhradí spíše jen knížecí rady. Nicméně souběh aktivistického hradního světlonoše, oranžového Senátu, perspektivně oranžovorudé Sněmovny a třetí komory Parlamentu – Ústavního soudu může být smrtícím koktejlem pro menšinu, kterou Miloš Zeman evidentně nezastupuje a zastupovat ani nechce. Není jich deset milionů, je jich méně a bude jich ubývat. Jsou to ony zemanovské, vymírající, dosud daně platící, zmenšující se ostrovy pozitivní deviace.

O autorovi| Mirek Topolánek • předseda výkonné rady Teplárenského sdružení České republiky

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít