Želvy míří ke hvězdám

03. října 2016, 00:00 - Petr Holec
03. října 2016, 00:00

Nová reality show hledá budoucí hvězdy burzy. Teď jde do finále Být ve správný čas na správném místě. „To je podle mě svatý grál obchodování. Já sám jsem byl ve správný čas na správném místě často, ale něco mi taky ujelo. Třeba ropa za 27 dolarů,"usmívá se zkušený burzovní obchodník a současně lektor obchodování na burze Peter Murín. Štíhlý prošedivělý čtyřicátník žije a učí ve Španělsku, teď si ale odskočil do Česka. Tady se coby „pan Hodný" účastní internetové reality show Hvězdy burzy, která - jak už název napovídá - hledá budoucí špičkové obchodníky.

Nebo alespoň lidi, co na akciích neprodělají život.

„Pan Zlý“ a další organizátor i školitel reality show je opční burzovní obchodník Martin Kopáček, stejně jako Murín čtyřicátník s více než desetiletou zkušeností z burzy. „Chtěli jsme to vzít průřezově.

Vybírali jsme lidi bez zkušeností s obchodováním i se zkušenostmi, účastníci tvoří různorodou skupinu. Některým se proto daří, jiným méně. My chceme zjistit, jestli je můžeme naučit, aby se jim dařilo všem,“ říká Kopáček. Panem Zlým je určitě proto, že se na rozdíl od Murína tolik neusmívá.

Reality show je nyní před finále.

Koncem srpna se uskutečnily castingy v Praze, Brně a Bratislavě, jichž se zúčastnila asi stovka lidí. Kvalifikační kritéria nebyla nejsložitější: plnoletost, vysoká motivace a ambice změnit svůj život a vydělat peníze, spolu s tím schopnost správně vyplnit přihlášku. A také si později u velké brokerské firmy XTB, jež účastníky show odborně školí, založit účet s vlastními 100 tisíci korun, s nimiž budou v rámci finálového tréninku naživo obchodovat.

Každá hra totiž jednou končí.

Nyní čeká jedenáct finalistů odlet do Španělska, kde absolvují poslední trénink.

I ten mají, stejně jako vše předtím, zdarma. Až poté se mají postavit na vlastní nohy a stát se hvězdami burzy. „Uvádí se, že v praxi je na burze úspěšných asi jen pět procent lidí. Asi je to pravda. Burza je přitom primitivně jednoduchá. Nejdůležitější je trpělivost,“ vysvětluje Murín. „Trpělivost jednoznačně,“ souhlasí Kopáček. „Za krátkou dobu se dají na burze vydělat velké peníze. Jenže jak lidi najednou vidí před očima dolary, doplácejí na nedostatek trpělivosti. Nepočkají si na správnou příležitost. Taky často nezvládnou psychiku a doplatí na svou chamtivost. Nebo nechtějí přijít o ztrátovou investici a prodělávají peníze dál,“ vyjmenovává pan Zlý typické lidské nedostatky, jež na burze vedou spíš do pekla.

Před ním ostatně stál na začátku své kariéry i Murín, to když se ocitl ve ztrátě 700 tisíc korun. S úsměvem dnes vzpomíná, že se na burze učil obchodovat ještě po telefonu. „Začínal jsem na burze podobným způsobem jako účastníci reality show. Taky jsem neměl žádné zkušenosti. Až když jsem byl ve ztrátě 700 tisíc korun, tak jsem si zaplatil profesionální mentoring. Ale učím se i teď, pořád objevuju něco nového,“ dodává.

Staň se želvou

Úplně nová ovšem není reality show Hvězdy burzy. Mladí burzovní obchodníci se jen z vlastního zájmu snaží zjistit, jak moc je pravdivá někdejší americká reality show z dob, kdy svět ještě žádné reality show neznal. Je to vcelku známý příběh, jestli se aspoň trochu zajímáte o finanční trhy. Psal se rok 1983 a dva burzovní matadoři, Richard Dennis a William Eckhardt, uzavřeli zajímavou sázku o to, jestli lze vychovat úspěšného burzovního obchodníka.

Dennis tvrdil, že ho lze vychovat úplně stejně, jako se v Asii na farmách chovají želvy; Eckhardt naopak věřil, že to nejde. A protože oba vydělali na burze stovky milionů dolarů a rádi se v životě i trochu pobavili, vybrali 14 lidí; ty během dvou týdnů naučili jednoduché obchodnické postupy, které Dennis používal i sám. Účastníci jejich experimentu byli lidé s různými zkušenostmi z různých oborů, které oba makléři našli na běžný inzerát v novinách.

Přestože na burze často rozhoduje rychlost, říkali jim želvy.

Naučili je techniky burzovních vstupů, výstupů i řízení pozic. „Želvy“ (stejně jako účastníci Hvězd burzy) obchodovaly na živých účtech. A i když to všichni dělali v úplně stejném obchodním systému, každý z nich dosahoval jiných výsledků. Sázka dvou burziánů tak ukázala jednu klíčovou věc: můžete mít k dispozici technicky stejný obchodní systém, mnohem důležitější pro úspěch na burze je ale psychika, emotivní výbava a takzvaný pořádek v hlavě.

Právě díky tomu tehdejší želvy uspěly.

„Prostě teď chceme zkusit to samé, nikdo z nás totiž takovou šanci nedostal. Když jsem četl Cestu želvy, říkal jsem si, že tohle je fantastické štěstí, že bych to taky chtěl zkusit. Proto jsme sami zvědaví, jak se účastníkům bude na burze dařit. Chtěli bychom, aby pak u obchodování zůstali,“ popisuje důvod vzniku reality show Kopáček. O výběru účastníků tudíž nerozhodovala téměř žádná formální kritéria, ale hlavně intuice a odhad organizátorů i dalších odborníků, že skutečně vyberou budoucí hvězdy burzy.

A rovněž závazná pozdější odvaha vzít vlastních 100 tisíc korun a pustit je na burzu. „Aby se člověk naučil zvládat vlastní psychiku, bude obchodovat na reálném účtu a s vlastními penězi. Tím jsme eliminovali nevhodné lidi. Sáhnout na vlastní úspory je totiž něco úplně jiného,“ vysvětluje Kopáček. Spolu s Murínem proto hodlají účastníky především naučit kopírovat velké hráče finančních trhů a s minimálním rizikem držet pozice, nechtějí je po vzoru mnohých makléřů nutit do spousty rizikových obchodů.

Gambleři ne

„Burza se mě dotýká už čtyři roky, sama jsem ale nikdy neobchodovala,“ říká Ivana Horáková, jedna z finalistek reality show.

Je jí čtyřicet let, vystudovala tropické zemědělství (diplomka o antilopách) a pět let se trápila na úřadě. Pak dala výpověď azačala doma masírovat. A také chodila na kurzy na Finakademii, právě tak se jí burza začala dotýkat. O reality show mluví jako o výzvě a adrenalinu, ale i o strachu. To hlavně kvůli vlastním 100 tisícům korun, které šly z rodinného rozpočtu. Horáková je vdaná a má děti.

„To víte, že se bojím. Ale chci se naučit ovládat sama sebe, vlastní emoce a ego,“ zdůvodňuje před odletem do Španělska svou účast ve Hvězdách burzy. A také už nechce zpátky na úřad nebo do zaměstnání s pevnou pracovní dobou, kde jsou podle ní všichni v podstatě spokojení, ale nešťastní. „Chci pracovat doma, jak a kdy se mi chce“ vysvětluje. Začít obchodovat na volné noze proto plánuje hned po návratu ze Španělska. „Budu šťastná, když ze začátku nebudu ve ztrátě. Až ale na burze něco vydělám, koupím si za první peníze foťák,“ usmívá se při pohledu na výbavu fotografa.

„Stres, tlak a emotivní reakce jsou vždycky na škodu. Pak už člověk není nad věcí,“ říká Michaela Soukupová. Reality show se účastní jako mentální koučka, na castinzích vystupovala jako „slečna Hezká“.

Úkolem mladé lektorky bylo eliminovat adepty, kteří mají díky své emotivní výbavě blíž spíš k peklu než k nebi. Například i latentní gamblery, jichž burza odjakživa přitahuje víc než dost, jak ostatně brutálně ukázala poslední finanční krize.

Anebo ty, co neuznávají autority. „Já taky nemám ráda autority. Když mi ale můžou pomoci, pak jsou pro mě důležité,“ vysvětluje Soukupová kritéria výběru finalistů. Podstatné proto bylo, aby adepti projevili schopnost učit se a dodržovat přitom i určitá pravidla. A také v životě směřovali od něčeho k něčemu, a naopak před ničím neutíkali - včetně sebe samých. „Stačilo ty lidi na castingu jen poslouchat a sledovat. Byli překvapení, že se jich na nic neptám,“ říká koučka. Tak prý odpadli iti, co něco předstírali nebo chtěli jen rychle vydělat peníze.

Burzy samozřejmě zůstávají mužským prostředím, podle Soukupové by ale světu pomohlo, kdyby na nich pracovalo více žen. Jak se totiž opakovaně ukazuje, mužský testosteron nebývá nejlepším průvodcem ke hvězdám. „Když někam přijdou ženy, bývají lépe připravené. Taky v sobě nemají tolik ega a nepotřebují to za každou cenu někomu natřít. Tím to mají o něco jednodušší než muži. Spousta žen ale zase není stavěná na čísla,“říká Soukupová. Hvězdy burzy jim můžou ukázat, jak jsou na tom: do finále se žen dostalo pět. Nakonec, jak říká Horáková, „do čtyřiceti každý zkouší žít a teprve pak žije“. •

Já sám jsem byl ve správný čas na správném místě často, ale něco mi taky ujelo. Třeba ropa za 27 dolarů, usmívá se zkušený burzovní obchodník. Psal se rok 1983 a dva burzovní matadoři, Richard Dennis a William Eckhardt, uzavřeli zajímavou sázku o to, jestli lze vychovat úspěšného burzovního obchodníka.

O autorovi| Petr Holec, holecp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít